تصویر نجومی روز ناسا: اروپای گالیله

امتیازدهی

توضیح: فضاپیمای گالیله (Galileo spacecraft) در اواخر دهه 1990 با چرخش در سیستم مشتری، مناظر خیره‌کننده‌ای از اروپا ثبت کرد و شواهدی را کشف کرد که نشان می‌دهد سطح یخی این قمر احتمالاً اقیانوسی عمیق و جهانی را پنهان می‌کند.

داده‌های تصویری اروپا از گالیله در اینجا، با کالیبراسیون‌های بهبود یافته برای تولید یک تصویر رنگی تقریباً مشابه آنچه که چشم انسان ممکن است ببیند، بازسازی شده‌اند.

شکستگی‌های منحنی طولانی اروپا، به آب مایع زیرسطحی اشاره دارد. کشش جزر و مدی (tidal flexing) که این قمر بزرگ در مدار بیضی شکل خود به دور مشتری تجربه می‌کند، انرژی لازم برای مایع نگه‌داشتن اقیانوس را تامین می‌کند.

اما وسوسه‌انگیزتر، این احتمال است که حتی در غیاب نور خورشید، این فرآیند بتواند انرژی لازم برای پشتیبانی از حیات را نیز تامین کند، و اروپا را به یکی از بهترین مکان‌ها برای جستجوی حیات در فراسوی زمین تبدیل کند.

فضاپیمای جونو (Juno spacecraft) که در حال حاضر در مدار مشتری قرار دارد، پروازهای مکرری بر فراز این جهان آبی انجام داده است و تصاویری را همراه با داده‌هایی از کاوش در مورد قابلیت سکونت اروپا را به زمین ارسال می‌کند.

اکتبر امسال شاهد پرتاب اروپا کلیپر ناسا (Europa Clipper) در یک سفر اکتشافی خواهیم بود. این فضاپیما نزدیک به 50 پرواز را انجام خواهد داد که به 25 کیلومتری سطح یخی اروپا نزدیک می‌شود.

منبع: ناسا

Galileo’s Europa

2024 March 29

Image Credit: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها