معرفی مسابقه شهر علوم پایه

 

مسابقه «شهر علوم پایه»، الهام‌گرفته از تجربه‌ی موفق مسابقه «شهر ریاضی» یا آریث‌لند (Arithland) است که توسط دکتر مجید میرزاوزیری، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، در سال 1377 بنیان نهاده شده است. با این تفاوت که شهر علوم پایه، علاوه بر ریاضی، امکان رقابت دانش‌آموزان و البته فراگیری عمیق‌تر مفاهیم علمی در حوزه‌های زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و علوم زمین را نیز برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند.

در شهر علوم پایه، دانش‌آموزان در فضایی شبیه‌سازی‌شده از زندگی واقعی، در شهری خیالی فعالیت خواهند نمود که تنها پیشه و شغلی که منجر به کسب ثروت و موفقیت می‌شود «حل مسئله» و داشتن علم است. در شهر، قوانینی معدود حاکم است که شهروندان ملزم به رعایت آن‌ها هستند.

مسابقه شهر علوم پایه در زمان ۹۰ دقیقه برگزار می‌شود که این بازه شامل ۱۰ دقیقه فرصت مشورت برای خرید سوالات، ۴۰ دقیقه رقابت در شهری بدون تورم و ۴۰ دقیقه رقابت در شهر با تورم ۱۵ درصدی است.

مسائل (سوالات) این مسابقه از کتاب‌های علوم و ریاضی مقطع متوسطه اول تهیه شده است و شامل مباحث ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و زمین‌شناسی است.

در شهر، عناصر شهری و ارکانی همچون بانک شهر، فروشگاه یا باجه معاملات، شهرداری، باجه داوری و مانند اینها وجود دارند تا دانش‌آموزان، شاید برای اولین بار در زندگی خود، با چالش‌های یک زندگی واقعی (تورم، رقابت، محدودیت منابع و…) مواجه شوند و درس زندگی بیاموزند. و البته به جذاب‌ترین شکل ممکن، با کار گروهی، عمیق‌ترین مسائل علمی را خواهند آموخت.

در پایان مسابقه، تیمی برنده است که بیش از بقیه، مهارت حل مسئله‌های علمی را داشته است و بنابراین بیشترین علمسکه، واحد پول رایج در شهر علوم پایه، را کسب کرده است.

نحوه برگزاری شهر علوم پایه

مسابقه «شهر علوم پایه» در خانه علم دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار می‌شود.

این مسابقه شامل رقابت گروه‌هایی از دانش‌آموزان برای حل سوالاتی از درس‌های ریاضی و علوم دانش‌آموزان (شامل مباحث زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و علوم زمین) است.

سوالات به سه سطح ساده، متوسط و سخت تقسیم می‌شوند که به ترتیب ارزشی معادل ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ علمسکه، واحد پول رایج در شهر علوم پایه، دارند. از دانش‌آموزان خواسته می‌شود در قالب تیم‌های ۳ یا ۴ نفره به سوالات پاسخ دهند و با پاسخ صحیح، ثروت و سرمایه خود را افزایش دهند.

سه تیم اول هر مسابقه، مجوز حضور در فینال رقابت‌ها را کسب خواهند کرد که هر سال یک یا دو بار برگزار خواهد شد.

عناصر یا ارکان شهر علوم پایه

نحوه شرکت در مسابقه

مسئولین مدارس می‌توانند با تماس با خانه علم، دانش‌آموزان خود را در شهر علوم پایه ثبت‌نام کنند.

قبل از هر مسابقه، کلیتی از مسابقه در اختیار کادر مدرسه قرار می‌گیرد و از آن‌ها خواسته می‌شود قبل از حضور در خانه علم، نسبت به گروه‌بندی دانش‌آموزان با شرایط مشخص اقدام نمایند. روز برگزاری مسابقه، با هماهنگی مسئولین مدرسه انتخاب خواهد شد و سپس دانش‌آموزان با حضور در خانه علم در مسابقه شرکت خواهند نمود مسابقه از زمان حضور در خانه علم تا اعلام برندگان حدود 2 ساعت طول خواهد کشید.

لازم به توضیح است که حداقل تعداد دانش‌آموزان برای شرکت در شهر علوم پایه، 45 نفر و حداکثر آن 80 نفر است.

در صورت تمایل به رزرو مسابقه شهر علوم پایه با شماره 09377382740 تماس حاصل فرمایید یا در ساعات اداری با دفتر خانه علم، 33155035 تماس بگیرد.

«از دانشگاه فرزندان خود دیدن فرمایید»