از ویژگی‌های خانه علم به‌ عنوان یک مرکز علمی-آموزشی-ترویجی آن است که بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف آن به گونه‌ای طراحی شده است که مفاهیم علمی شاخه‌های مختلف علوم پایه را با زبانی ساده، جذاب و قابل لمس به مخاطب عرضه می‌کند. مهمترین بخش خانه علم برای اینکار، «نمایشگاه شگفتی‌های علم» است که در آن با انجام آزمایشات علمی جذاب یا استفاده از ابزارهای آموزشی ویژه، پیچیده‌ترین مفاهیم علمی را به ساده‌ترین، محسوس‌ترین و تماشایی‌ترین شکل ممکن به مخاطب عرضه می‌داریم.

مخاطب اصلی نمایشگاه، دانش‌آموزان تمامی پایه‌های تحصیلی می‌باشد و در این سال‌ها نقش بی‌بدیلی در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان ایفا نموده است و همه‌ساله میزبان چند هزار نفر از دانش‌آموزان زنجان و سایر نقاط کشور است.

آیا در فهم قوانین نیوتن، در درک هندسه و ریاضیات، در فهم واکنش‌های شیمیایی، در ارتباط‌گرفتن با علوم زمین، در ادراک دنیای ژن‌ها مشکل دارید؟ در این نمایشگاه، فرد گویی در حال تماشای یک تئاتر جذاب بوده، با همه حواس خود علم را می‌فهمد، دچار شگفتی می‌شود و در انتهای آن با شمار زیادی از پرسش‌ها و پاسخ‌های برآمده از ذهن خود رو به رو می‌گردد. سوالاتی که روزها و شاید هفته و سال‌ها ذهن کنکاشگر او را درگیر ‌می‌نماید و او را برای کشف ناشناخته‌ها مصمم می‌سازد.

بازدید از این نمایشگاه، نه‌ تنها علاقه‌مندی افراد را به مسائل بنیادی علوم پایه افزایش می‌دهد، بلکه نحوه کنش ذهن او را به مسائل واقعی دنیای پیرامون نسبت به کسانی که صرفاً به محفوظات بسنده کرده‌اند، متفاوت می‌سازد.

نمایشگاه شگفتی‌های علم غرفه‌هایی از همه رشته‌های علوم پایه دارد. این غرفه‌ها در زیر معرفی شده‌اند.

غرفه‌های نمایشگاه شگفتی‌های علم

نحوه بازدید از نمایشگاه

مسئولین مدارس (مدیر، معاون یا دبیران مسئول) می‌توانند با تماس با خانه علم، هماهنگی‌های لازم برای بازدید دانش‌آموزان مدرسه خود از نمایشگاه را انجام دهند.

بازدید از نمایشگاه شگفتی‌های علم در همه ایام سال دایر می‌باشد، با این وجود، با توجه به تراکم بازدیدها در ایام سال تحصیلی، معمولاً ضرورت دارد که مسئولین مدارس حدود 10 تا 14 روز قبل از روز بازدید مدنظر خود، با خانه علم تماس بگیرند و اقدام به رزرو نمایشگاه نمایند.

لازم به توضیح است که حداقل تعداد دانش‌آموزان برای بازدید از نمایشگاه شگفتی‌های علم 40 نفر و حداکثر آن 90 نفر است. مدارسی که تعداد بیشتری دانش‌آموز دارند می‌توانند در دو یا سه روز دانش‌آموزان را برای بازدید از نمایشگاه به خانه علم بیاورند.

در صورت تمایل به رزرو نمایشگاه شگفتی‌های علم با شماره 09377382740 تماس حاصل فرمایید یا در ساعات اداری با دفتر خانه علم، 33155035 تماس بگیرد.

«از دانشگاه فرزندان خود دیدن فرمایید»