تصویر نجومی روز ناسا: سه کهکشان در صورت فلکی اژدها

امتیازدهی

توضیح: این سه کهکشان وسوسه‌انگیز که گاهی گروه دراکو (Draco Group) نامیده می‌‌شوند، در صورت فلکی شمالی (درست حدس زدید) دراکو، یا اژدها، واقع شده است.

از چپ به راست NGC 5985 مارپیچی با دید از رو به رو، کهکشان بیضی‌شکل NGC 5982 و کهشان مارپیچی NGC 5981 با دید از لبه قرار دارند که همگی در این میدان دید تلسکوپی واحد یافت می‌شوند که کمی بیشتر از عرض ماه کامل است.

این گروه، بسیار کوچکتر از آن است که یک خوشه کهکشانی باشد، و به عنوان یک گروه کهکشانی فشرده نیز در نظر گرفته نشده است. این سه کهکشان همگی در فاصله 100 میلیون سال نوری از سیاره زمین قرار دارند. اگرچه به اندازه دیگر گروه‌های کهکشانی واقعی، این گروه شناخته شده نیست، ولی کنتراست موجود در ظاهر بصری آن‌ها، این سه‌گانه را به یک سوژه جذاب برای اخترشناسان تبدیل می‌کند.

در بررسی دقیق با طیف‌نگارها، هسته درخشان کهکشان مارپیچی NGC 5985 (کهکشان سمت چپ) تابش نور مشخصی را در طول موج‌های خاص نور نشان می‌دهد و این امر اخترشناسان را بر آن داشته است تا آن را تحت عنوان سیفِرت (Seyfert)، که نوعی کهکشان فعال است، طبقه‌بندی کنند.

همچنین، این تصویر دید عمیق، هاله‌ای کم‌رنگ متشکل از نوارهای مشخص در اطراف کهکشان بیضوی NGC 5982 (کهکشان میانی در تصویر) را نشان می‌هد می‌دهد که شواهدی از ادغام کهکشان‌های گذشته است. همچنین، این تصویر، بسیاری از کهکشان‌های پس‌زمینه بسیار دورتر را نیز نشان می‌دهد .

منبع: ناسا

Three Galaxies in Draco

2023 July 1

Image Credit & Copyright: David Vernet, Jean-François Bax , Serge Brunier, OCA/C2PU

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها