تصویر نجومی روز ناسا: ستارگان حال و آینده آندرومدا

امتیازدهی

توضیح: این تصویر از آندرومدا نه تنها نشان می‌دهد که ستاره‌ها در حال حاضر کجا هستند، بلکه نشان می‌دهد که آینده کجا خواهند بود. کهکشان بزرگ و زیبای آندرومدا (Andromeda Galaxy)، یا M31، یک کهکشان مارپیچی است که تنها 2.5 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.

داده‌های تصویری از تعدادی از رصدخانه‌های فضایی و زمینی در اینجا با هم ترکیب شده‌اند تا این نمای ترکیبی جذاب از آندرومدا را در طول موج‌های درون و بیرون نور مرئی معمولی ایجاد کنند.

طیف نور مرئی که با رنگ‌های سفید و آبی نمایش داده شده و توسط تلسکوپ‌های هابل (Hubble)، سوبارو (Subaru) و مایال (Mayall) تصویربرداری شده است، نشان می‌دهد که ستاره‌های M31 در حال حاضر کجا هستند،. نور مادون قرمز که با رنگ‌های نارنجی نمایش داده شده و توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا (NASA’s Spitzer Space Telescope) تصویربرداری شده است، نشان می‌دهد که ستارگان آینده M31 به زودی کجا شکل خواهند گرفت.

نور مادون قرمز خطوط عظیمی از غبار را که توسط ستارگان، گرم شده و در امتداد بازوهای مارپیچ آندرومدا حرکت می‌کنند، نیز ردیابی کرده است. این غبار، نشانگر گاز بین ستاره‌ای وسیع کهکشان، یعنی ماده خام برای تشکیل ستاره‌های آینده است. البته ستارگان جدید احتمالاً طی صد میلیون سال آینده یا بیشتر شکل خواهند گرفت. این بسیار قبل از ادغام آندرومدا با کهکشان راه شیری در حدود 5 میلیارد سال آینده است.

منبع: ناسا

The Once and Future Stars of Andromeda

2023 October 7

Image Credit: NASA, NSF, NOAJ, Hubble, Subaru, Mayall, DSS, Spitzer; Processing & Copyright: Robert Gendler & Russell Croman

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها