تصویر نجومی روز ناسا: سه‌گانه شیر

امتیازدهی

توضیح: این گروه محبوب، در حوالی اعتدال مارس (اعتدال بهاری؛ اول فروردین-م) در آسمان اوایل عصر و بهار نیمکره شمالی در آسمان (چون سه شیر) می‌جهند.

این سه کهکشان باشکوه که در صورت فلکی شیر (constellation Leo) یافت می‌شوند، معروف به سه‌گانه شیر (Leo Triplet)، در این تصویر در یک میدان دید نجومی واحد جمع شده‌اند.

وقتی با تلسکوپ‌های معمولی هم عکس‌برداری می‌شود، می‌توان آن‌ها را به‌صورت جداگانه به‌عنوان ان‌جی‌سی 3628 (NGC 3628) (سمت چپ)، ام66 (M66) (پایین سمت راست) و ام65 (M65) (بالا) معرفی کرد.

هر سه، کهکشان‌های مارپیچی بزرگ هستند، اما نسبت به یکدیگر متفاوت به نظر می‌رسند، چرا که قرص‌های کهکشانی آنها در زوایای مختلفی نسبت به خط دید ما کج شده است.

ان‌جی‌سی 3628، که به نام کهکشان همبرگر (Hamburger Galaxy) نیز شناخته می‌شود، به‌طور وسوسه‌انگیزی با خطوط مبهم غباری که از روی صفحه کهکشانی پف‌کرده‌اش می‌گذرند، به‌صورت لبه‌ای دیده می‌شود. (ولی) دیسک‌های ام66 و ام65 هر دو به اندازه کافی مایل هستند تا ساختار مارپیچی خود را به نمایش بگذارند.

فعل و انفعالات گرانشی بین کهکشان‌های این گروه، نشانه‌های گویایی از جمله دنباله‌های جزر و مدی و دیسک تاب‌دار و متورم ان‌جی‌سی 3628 و بازوهای طویل مارپیچی ام66 را به جا گذاشته است.

این منظره فوق‌العاده از این منطقه، بیش از 1 درجه (دو ماه کامل) در آسمان و قابی است که بیش از نیم میلیون سال نوری را در فاصله تخمینی 30 میلیون سال نوری این سه‌گانه از ما را پوشش می‌دهد.

منبع: ناسا

The Leo Trio

2024 March 21

Image Credit & Copyright: Steve Cannistra

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها