تصویر نجومی روز ناسا: لکه‌های خورشیدی روی یک خورشید فعال

امتیازدهی

توضیح: چرا خورشید ما این روزها اینقدر فعال است؟ هیچ کس مطمئن نیست!

البته از قبل انتظار می‌رفت فعالیت سطحی خورشید افزایش یابد چرا که خورشید ما در سال 2025 به بیشینه خورشیدی (solar maximum) نزدیک می‌شود. با این حال، در ماه گذشته، خورشید ما لکه‌های خورشیدی بیشتری نسبت به هر ماه دیگر در طول کل چرخه 11 ساله خورشیدی قبلی ایجاد کرد؛ حتی از سال 2002 به این سو نیز اینقدر لکه خورشیدی دیده نشده است.

تصویر امروز، ترکیبی از تصاویری است که هر روز از ژانویه تا ژوئن امسال (دی تا خرداد) توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا گرفته شده است. این تصویر علاوه بر نشان دادن لکه‌های فراوان خورشیدی، به خوبی نشان می‌دهد که لکه‌های منفرد بزرگ را می‌توان در طول قرص خورشید، از چپ به راست، طی حدود دو هفته ردیابی کرد. در هر چرخه خورشیدی، لکه‌های خورشیدی معمولاً نزدیک‌تر به خط استوای خورشید ظاهر می‌شوند.

لکه‌های خورشیدی فقط یک راه برای نمایش فعالیت سطحی خورشید ما هستند؛ راه‌های دیگر شامل شراره‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی (CMEs) است که ذرات را به بیرون منظومه شمسی می‌فرستند. از آنجایی که این ذرات می‌توانند بر فضانوردان و وسایل الکترونیکی تأثیر بگذارند، ردیابی اختلالات سطحی موضوعی فراتر از ارزش زیبایی‌شناختی آن‌ها است.

البته، فعالیت‌های خورشیدی می‌تواند ارزش زیبایی‌شناختی بسیار بالایی نیز داشته باشد بخصوص در جو زمین زمانی که آنها شفق قطبی را ایجاد می‌کنند.

منبع: ناسا

Sunspots on an Active Sun

2023 July 11

Image Credit: NASA, SDO; Processing & Copyright: Şenol Şanlı

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها