تصویر نجومی روز ناسا: شفق مارپیچی بر فراز شکاف ایسلندی

5/5 - (1 امتیاز)

توضیح: زیبا (the beauty) را تحسین کنید اما از دیو (the beast) بترسید! (استعاره از داستان مشهور دیو و دلبر یا beauty and the beast- مترجم)

زیبا در این تصویر شفقی قطبی است که در بالای سر است و در اینجا به شکل یک مارپیچ سبز بزرگ است که بین ابرهای زیبا با ماه درخشان در کناره و ستاره‌ها در پس‌زمینه دیده می‌شود. دیو موجی از ذرات باردار است که شفق قطبی را ایجاد می‌کند اما ممکن است روزی تمدن ما را مختل کند.

در سال 1859، پس از شفق‌های قطبی قابل توجهی که در سراسر جهان مشاهده شد، پالسی از ذرات باردار ناشی از پرتاب جرم تاجی (CME) مرتبط با یک شراره خورشیدی‌، به‌قدری قوی بر مگنتوسفر زمین برخورد کرد که رویداد کارینگتون (Carrington Event) را ایجاد کرد. این یورش از سوی خورشید، میدان مغناطیسی زمین را چنان به شدت فشرده کرد که جریان‌ها و جرقه‌های زیادی را در امتداد سیم‌های تلگراف ایجاد کرد و بسیاری از اپراتورهای تلگراف را شوکه کرد.

اگر رویدادی از نوع کارینگتون امروز زمین را تحت تأثیر قرار دهد، حدس و گمان‌ها حاکی از آن است که ممکن است آسیب آن به شبکه‌های برق جهانی و تجهیزات الکترونیکی در مقیاسی رخ دهد که تاکنون تجربه نشده است.

شفقی که در این تصویر به نمایش درآمده است، در سال 2016 بر فراز دریاچه Thingvallavatn در ایسلند تصویربرداری شد، دریاچه‌ای که تا حدی گسلی را پوشانده که صفحات تکتونیکی بزرگ اوراسیا و آمریکای شمالی زمین را تقسیم می‌کند.

منبع: ناسا

Spiral Aurora over Icelandic Divide

2023 July 30

Image Credit & Copyright: Juan Carlos Casado (Starry Earth, TWAN)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها