تصویر نجومی روز ناسا: اسلیم بر روی ماه فرود آمد

امتیازدهی

توضیح: فرودگرهای جدیدی بر روی ماه هستند.

نزدیک به دو هفته پیش، فرودگر هوشمند ژاپنی برای بررسی ماه (Smart Lander for Investigating Moon) یا به اختصار اسلیم (SLIM) دو ماه‌نورد را هنگام فرود، و قبل از اینکه کاوشگر اصلی به ماه برسد، بر روی ماه رها کرد.

بزرگترین ماه‌نورد از دو ماه‌نورد می‌تواند مانند قورباغه بپرد، در حالی که ماه‌نورد کوچکتر به اندازه یک توپ بیسبال است و می‌تواند پس از سر هم کردن خودش، مانند یک تبدیل‌شونده (transformer) حرکت کند.

فرودگر اصلی، با نام مستعار تک‌تیرانداز ماه (Moon Sniper)، در تصویر امروز دیده می‌شود که توسط ماه‌نورد کوچکتر گرفته شده است. بررسی تصویر نشان می‌دهد که رانشگرهای تک‌تیرانداز ماه رو به بالا هستند، و این به این معنی است که فرودگر نسبت به پیکربندی فرود خود وارونه شده است و نسبت به پیکربندی فرود مدنظر، کج قرار گرفته است. یکی از نتایج این موضوع این است که پنل‌های خورشیدی تک‌تیرانداز ماه در جهت مورد انتظار قرار ندارند، بنابراین روشن کردن فرودگر باید به صورت دقیق و حساب‌شده و با صرف کمترین انرژی انجام می‌شد.

فرودگر اسلیم تا همین جا هم به عنوان یک نمایش فناوری، در ماموریت اصلی خود موفق بوده است، اما برای مقاومت در برابر شب قمری – که از فردا آغاز می شود – طراحی نشده است.

منبع: ناسا

SLIM Lands on the Moon

2024 January 30

Image Credit & Copyright: JAXA, Takara Tomy, Sony Co., Doshisha U.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها