تصویر نجومی روز ناسا: شفق قطبی رنگین‌کمانی بر فراز آبشار ایسلندی

1.5/5 - (2 امتیاز)

توضیح: آیا شفق قطبی منطقه شما هم می‌تواند این کار را انجام دهد؟ اول، بله، شفق‌های قطبی (auroras) می‌توانند شبیه رنگین‌کمان به نظر برسند، حتی اگر آنها پدیده‌های کاملاً متفاوتی باشند.

شفق‌های قطبی ناشی از ذرات ایجادشده توسط خورشید هستند که توسط میدان مغناطیسی زمین به جو زمین هدایت می‌شوند و با تحریک اتم‌ها در ارتفاعات مختلف رنگ ایجاد می‌کنند. برعکس، رنگین‌کمان‌ها با پراکندگی نور خورشید از قطرات باران در حال سقوط ایجاد می‌شوند و رنگ‌های مختلف، با زوایای کمی متفاوت شکسته می‌شوند.

متأسفانه شفق‌های قطبی نمی‌توانند آبشار ایجاد کنند، اما اگر به خوبی برنامه‌ریزی کنید و به اندازه کافی خوش‌شانس باشید، می‌توانید از آنها در کنار هم عکس بگیرید.

تصویر امروز از چندین تصویر تشکیل شده است که در یک شب ماه گذشته در نزدیکی آبشار اسکوگافس (Skógafoss) در ایسلند گرفته شده است. برنامه، عکسبرداری از نوار مرکزی کهکشان راه شیری بر فراز این آبشار زیبا بود. خوشبختانه، به زودی یک شفق تماشایی درست در زیر قوس منحنی کهکشان راه شیری ظاهر شد.

در دوردست در پس‌زمینه، خوشه ستاره‌ای پروین (Pleiades star cluster) و کهکشان آندرومدا (Andromeda galaxy) را می‌توان یافت.

منبع: ناسا

Rainbow Aurora over Icelandic Waterfall

2023 December 27

Image Credit & Copyright: Stefano Pellegrini

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها