تصویر نجومی روز ناسا: مدار سیارک‌های بالقوه خطرناک

امتیازدهی

توضیح: آیا سیارک‌ها خطرناک هستند؟ برخی چنین هستند، اما احتمال برخورد یک سیارک خطرناک به زمین در طول هر سال کم است.

 

ولی از آنجایی که برخی از رویدادهای انقراض دسته جمعی در گذشته، با برخورد سیارک‌ها مرتبط بوده‌اند، بشر یافتن و فهرست‌بندی آن دسته از سیارک‌هایی را که ممکن است روزی بر روی زمین تأثیر بگذارد را در اولویت قرار داده است.

 

تصویری که در اینجا به نمایش درآمده است، مدار بیش از 1000 سیارک بالقوه خطرناک (Potentially Hazardous Asteroids یا به اختصار PHA) شناخته‌شده، است.

 

این تخته‌سنگ‌ها و یخ‌های در حال چرخش شناسایی‌شده، بیش از 140 متر عرض دارند و از 7.5 میلیون کیلومتری زمین عبور می‌کنند، یعنی حدود 20 برابر فاصله زمین تا ماه.

 

اگر چه هیچ یک از آنها در 100 سال آینده به زمین برخورد نخواهد کرد ولی همه سیارک‌های بالقوه خطرناک کشف نشده‌اند، و البته در 100 سال گذشته نیز، پیش‌بینی بسیاری از مدارها دشوار شده است.

 

اگر سیارکی به این اندازه با زمین برخورد کند، می‌تواند سونامی‌های خطرناکی ایجاد کند. برای بررسی استراتژی‌های نجات زمین در صورت خطر جدی برخورد یک سیارک، ناسا سال گذشته با موفقیت آزمایش تغییر مسیر دوگانه سیارک (Double Asteroid Redirection Test یا به اختصار DART) را آزمایش کرد.

 

البته سنگ‌ها و تکه‌های یخی با اندازه‌های بسیار کوچک‌تر هر روز به زمین برخورد می‌کنند. این‌ها معمولاً هیچ خطری ایجاد نمی‌کنند و حتی گاهی اوقات نمایش‌های به یاد ماندنی گلوله آتشین و شهاب‌سنگ‌ها را ایجاد می‌کنند.

 

منبع: ناسا

ترجمه: کادر اجرایی خانه علم

Orbits of Potentially Hazardous Asteroids

2023 June 30

Illustration Credit: NASA, JPL-Caltech

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها