تصویر نجومی روز ناسا: NGC 2403 در صورت فلکی زرافه

امتیازدهی

توضیح: NGC 2403، این جهان جزیره‌ای باشکوه، در محدوده صورت فلکی گردن دراز زرافه (Camelopardalis) قرار دارد.

این کهکشان مارپیچی با فاصله 10 میلیون سال نوری از ما و وسعت حدود 50000 سال نوری، به نظر می‌رسد بیش از سهم خود دارای مناطق اچ2 (HII regions)، مناطق تشکیل‌دهنده ستاره‌های غول پیکر، که با درخشش متمایل به قرمز گاز هیدروژن اتمی مشخص شده‌اند، است.

این نواحی اچ2 غول‌پیکر توسط خوشه‌هایی از ستارگان داغ و پرجرمی انرژی می‌گیرند که در پایان عمر کوتاه و خشمگین خود به صورت ابرنواخترهای درخشان منفجر می‌شوند.

NGC 2403 که عضوی از گروه کهکشان‌های M81 است، شباهت زیادی به کهکشانی در گروه کهکشان‌های محلی خودمان با انبوهی از مناطق ستاره‌ساز، یعنی M33، موسوم به کهکشان مثلثی (Triangulum Galaxy) دارد.

ستارگان درخشان در این پرتره از NGC 2403، که از نظر ظاهری پره‌دار هستند، در پیش‌زمینه در درون کهکشان راه شیری ما قرار دارند. ابرهای بین ستاره‌ای کم‌نور و غبارآلود کهکشان راه شیری به نام ابرهای سیروس کهکشانی (galactic cirrus) یا سحابی‌های شار یکپارچه (integrated flux nebulae) شناخته می‌شوند نیز در پیش‌زمینه‌ی این تصویر تلسکوپی عمیق و گسترده قرار دارند.

اما سیماهای ضعیفی که به نظر می‌رسد از خود NGC 2403 به سمت خارج گسترش یافته‌اند، احتمالاً جریان‌های ستاره‌ای جزر و مدی هستند که توسط فعل و انفعالات گرانشی با کهکشان‌های همسایه، به سمت بیرون کشیده شده‌اند.

منبع: ناسا

NGC 2403 in Camelopardalis

2024 June 3

Image Credit & Copyright: (Team F.A.C.T.) Lilian Lbt – Cyrille Malo – Maxime Martin – Clément Daniel – Paul Grasset – Louis Leroux-Géré

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها