تصویر نجومی روز ناسا: بچه‌قورباغه‌های سحابی آی‌سی 410

امتیازدهی

توضیح: این نمای کیهانی یک سحابی تابشی ضعیف موسوم به آی‌سی 410 (IC 410) را نشان می‌دهد که در زیر آسمان صاف هلند با تلسکوپ و فیلترهای باند باریک گرفته شده است.

در بالا و سمت راست مرکز تصویر می‌توانید دو ساکن قابل توجه ناحیه حوضچه‌مانند گاز و غبار بین ستاره‌ای را مشاهده کنید، که به نام بچه‌قورباغه‌های آی‌سی 410 (tadpoles of IC 410) شناخته می‌شوند.

این سحابی که تا حدی توسط غبار پیش‌زمینه پوشیده شده است، خودش یک خوشه ستاره‌ای جوان موسوم به ان‌جی‌سی 1893 (NGC 1893) را احاطه کرده است.

این ستارگان خوشه‌ای بسیار داغ و درخشان که تنها 4 میلیون سال پیش در ابر بین ستاره‌ای شکل گرفته‌اند، به گاز درخشان سحابی انرژی می‌دهند {و آن را روشن می‌کنند-م}.

گلوبول‌هایی {اجرام شبه کروی-م} که از گاز و غبار خنک‌تر متراکم‌تر تشکیل شده‌اند، یعنی این قورباغه‌ها، حدود 10 سال نوری طول دارند و احتمالاً مکان‌هایی برای تشکیل ستاره‌های در حال ساخت هستند. در این اجرام که توسط بادهای ستاره‌ای و تشعشعات شکل گرفته‌اند، سر آنها با برآمدگی‌های درخشان گاز یونیزه‌شده مشخص می‌شود در حالی که دم‌های آن‌ها از ستاره‌های جوان مرکزی خوشه دور می‌شوند.

IC 410 و NGC 1893 در فاصله 10000 سال نوری از ما، در حوالی صورت فلکی غنی از سحابی ارابه‌ران (Auriga) قرار دارند.

منبع: ناسا

NGC 1893 and the Tadpoles of IC 410

2024 February 2

Image Credit & Copyright: Sander de Jong

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها