تصویر نجومی روز ناسا: NGC 1097: کهکشان مارپیچی با ابرنواختر

امتیازدهی

توضیح: در بازوی پایین این کهکشان مارپیچی چه می‌گذرد؟ یک ابرنواختر!

ماه گذشته، ابرنواختر SN 2023rve توسط رصدخانه الخاتم امارات (UAE’s Al-Khatim Observatory) کشف شد و بعداً مشخص شد که با انفجار حاصل از نابودی یک ستاره عظیم مطابقت دارد و احتمالاً یک سیاهچاله را به جای گذاشته است.

کهکشان مارپیچی NGC 1097 در فاصله نسبتاً نزدیک 45 میلیون سال نوری از ما قرار دارد و با یک تلسکوپ کوچک در حوالی صورت فلکی کوره (Fornax) در نیمکره جنوبی قابل مشاهده است. این کهکشان نه تنها به خاطر بازوهای مارپیچی زیبای خود، بلکه برای جت‌های کم نور خود نیز جالب توجه است {فواره‌هایی نورانی شبیه به نور لیزر؛ تصویری جالب از این 4 جت را از اینجا ببینید-م}. این جت‌ها با رگه‌های ستاره‌های باستانی به‌جای‌مانده از یک برخورد کهکشانی، احتمالاً با کهکشان کوچکی که بین بازوهای آن در پایین سمت چپ دیده می شود، منطبق هستند.

تصویر نمایش‌داده‌شده، ابرنواختر جدید را با چشمک‌زدن بین دو نوردهی که با فاصله چند ماه از هم گرفته شده‌اند، برجسته می‌کند.

یافتن ابرنواخترها در کهکشان‌های نزدیک می‌تواند در تعیین مقیاس و نرخ انبساط کل جهان ما مهم باشد؛ موضوعی که در حال حاضر با مجادله‌های غیرمنتظره و بحث‌های زیادی همراه است.

منبع: ناسا

NGC 1097: Spiral Galaxy with Supernova

2023 October 11

Image Data: Telescope Live (Chile); Image Processing & Copyright: Bernard Miller

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها