تصویر نجومی روز ناسا: ماه مشتری را ملاقات می‌کند

امتیازدهی

توضیح: آن جسم زیر ماه چیست؟

جواب: مشتری و البته بزرگترین قمرهای آن.

بسیاری از تماشاگران آسمان در سراسر سیاره زمین از مقارنه نزدیک ماه زمین که در اواسط ژوئن (اواخر خرداد) تقریباً از مقابل مشتری عبور می‌کرد، لذت بردند.

تصویر نمایش‌داده‌شده در اینجا یک نوردهی واحد از این رویداد است که از شهر Morón de la Frontera، اسپانیا گرفته شده است. هلال روشن ماه در سمت چپ بیش از حد نوردهی شده است، در حالی که سمت شب ماه، در سمت راست، تنها به طور ضعیفی توسط نور زمین روشن شده است. قمرهای گالیله‌ای درخشان مشتری که به صورت مورب در زیر ماه، از چپ به راست مرتب شده‌اند عبارتند از: کالیستو (Callisto)، گانیمد (Ganymede)، آیو (Io) (دیدن آن سخت است زیرا به مشتری بسیار نزدیک است) و اروپا (Europa). در حقیقت، کالیستو، گانیمد و آیو بزرگتر از ماه زمین هستند، در حالی که اروپا فقط کمی کوچکتر است. فضاپیمای روباتیک ناسا به نام جونو (Juno) در حال حاضر در حال چرخش به دور مشتری است و تنها یک هفته پیش از نزدیکی قمر آیو عبور کرد.

اگر امشب به آسمان شب نگاه کنید، دوباره دو تا از درخشان‌ترین اجرام را خواهید دید که به صورت زاویه‌ای نزدیک به هم هستند زیرا امشب نیز یکی دیگر از مقارنه‌های ماه و مشتری است.

منبع: ناسا

Moon Meets Jupiter

2023 August 8

Credit & Copyright: Jordi L. Coy

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها