تصویر نجومی روز ناسا: سحابی M78 از تلسکوپ فضایی اقلیدس

امتیازدهی

توضیح: شکل‌گیری ستارگان می‌تواند شلوغ‌کاری باشد.

اقلیدس، تلسکوپ جدید آژانس فضایی اروپا (ESA) که به دور خورشید می‌چرخد، برای کمک به کشف میزان این آشفتگی و شلوغی، اخیراً دقیق‌ترین تصویر را از منطقه درخشان ستاره‌زایی M78 گرفته است.

در نزدیکی مرکز تصویر، مسیه 78 یا M78 قرار دارد که تنها در فاصله 1300 سال نوری از ما قرار دارد و دارای یک هسته درخشان اصلی است که حدود 5 سال نوری وسعت دارد.

تصویر مشخص‌شده در هر دو نور مرئی و مادون قرمز گرفته شده است. رنگ بنفش در مرکز M78 ناشی از غبار تیره است که به طور انتخابی، نور آبی ستارگان داغ و جوان را منعکس می‌کند. خطوط و رشته‌های گرد و غبار پیچیده را می توان در دل این منظره زیبا و آشکار آسمانی ردیابی کرد.

در سمت چپ بالای تصویر، منطقه ستاره‌ساز NGC 2071 همراه با M78 قرار دارد، در حالی که منطقه سومی نیز در سمت راست پایین تصویر قابل مشاهده است.

همه این سه سحابی‌، بخشی از کمپلکس عظیم ابر مولکولی شکارچی (Orion Molecular Cloud Complex) هستند که حتی با یک تلسکوپ کوچک در شمال کمربند جبار یا شکارچی (Orion’s belt) یافت می شود.

منبع: ناسا

M78 from the Euclid Space Telescope

2024 May 24

Image Credit & License: ESA, Euclid, Euclid Consortium, NASA; Processing: J.-C. Cuillandre (CEA Paris-Saclay), G. Anselmi

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها