تصویر نجومی روز ناسا: تصویر جیمز وب از سیمای پنهان شکارچی

امتیازدهی

توضیح: سحابی بزرگ در صورت فلکی جبار {شکارچی} دارای ستارگانی پنهان است. برای چشم غیرمسلح در نور مرئی، این سحابی در صورت فلکی شکارچی (constellation of Orion)، به صورت یک لکه کوچک مه‌آلود ظاهر می‌شود.

اما این تصویر، توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب در طیفی از رنگ قرمز و نور خیلی نزدیک به مادون قرمز گرفته شده است. این تصویر، با جزئیات چشمگیر تأیید می‌کند که سحابی شکارچی، محله‌ای شلوغ از ستارگان جوان، گاز داغ و غبار تاریک است.

تصویر دوم نیز همان تصویر را با رنگ‌های معرف بیشتر در نزدیک به مادون قرمز نشان می‌دهد. بیشتر قدرت سحابی جبار (M42) ناشی از خوشه ذوزنقه (Trapezium) یعنی خوشه‌ای از ستارگان درخشان در نزدیکی مرکز سحابی است.

درخشش منتشر و رشته‌مانند در اطراف ستارگان درخشان این تصویر، عمدتاً غبار بین ستاره‌ای گرم‌شده است. بررسی دقیق این تصاویر تعداد غیرمنتظره زیادی از اجرام دوتایی مشتریایی (Jupiter-Mass Binary Objects (JuMBOs)) را نشان می‌دهد، و اینها جفت‌هایی از اجرام مشتریایی هستند که ممکن است سرنخی از چگونگی شکل‌گیری ستارگان به دست دهند.

کل مجموعه‌ی ابر پیچیده‌ی سحابی جبار، که شامل سحابی سر اسب (Horsehead Nebula) نیز است، در چند میلیون سال آینده به آرامی پراکنده خواهد شد.

منبع: ناسا

Hidden Orion from Webb

2023 October 10

Image Credit & License: NASA, ESA, CSA, JWST; Processing: M. McCaughrean & S. Pearson

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها