تصویر نجومی روز ناسا: GK Per؛ نواختر و سحابی سیاره‌ای

امتیازدهی

توضیح: سیستم ستاره‌ای GK Per تنها با دو سحابی از سه سحابی موجود در تصویر مرتبط است.

نووا پرسی 1901 یا جی‌کی پرسی (Nova Persei 1901 (GK Persei)) در فاصله 1500 سال نوری از ما، دومین نواختر یا نووای (nova) نزدیک ثبت‌شده بود.

در مرکز این سیستم، یک ستاره کوتوله سفید (white dwarf star)، یعنی هسته باقیمانده از یک ستاره سابق خورشید مانند قرار دارد.

این سحابی توسط سحابی آتش‌بازی (Firework nebula) دایره‌ای احاطه شده است، و این سحابی گازی است که توسط یک انفجار گرما هسته‌ای (thermonuclear explosion) بر روی سطح کوتوله سفید به بیرون پرتاب شده است – یا به عبارت دیگر یک نواختر – همانطور که در سال 1901 ثبت شد.

گاز قرمزی که سحابی آتش‌بازی را احاطه کرده است اتمسفری است که قبلاً ستاره مرکزی را احاطه کرده بود. این گاز قرمز، قبل از تشکیل نووا خارج شده و به صورت یک سحابی سیاره‌ای پراکنده (planetary nebula) دیده می‌شود.

گاز خاکستری کم‌رنگی که از آن عبور می‌کند ابر سیروس بین‌ستاره‌ای است (interstellar cirrus) که به نظر می‌رسد به طور تصادفی از آنجا عبور می‌کند.

در سال 1901، نوا GK Per درخشان‌تر از ستاره یدالجوزا یا آلفا شکارچی (Betelgeuse: دومین ستاره درخشان صورت فلکی شکارچی-م) شد.

به طور مشابه، انتظار می‌رود که منظومه ستاره‌ای T CrB در اواخر سال جاری به شکل یک نواختر منفجر شود، اما دقیقاً نمی‌دانیم چه زمانی رخ می‌دهد و چقدر روشن خواهد شد.

منبع: ناسا

GK Per: Nova and Planetary Nebula

2024 April 30

Image Credit & Copyright: Deep Sky Collective

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها