تصویر نجومی روز ناسا: اتاکارینا ستاره‌ی محکوم به فنا

امتیازدهی

توضیح: اتاکارینا (Eta Carinae) ممکن است در شُرُف انفجار باشد. اما هیچ کس نمی‌داند چه زمانی؛ این اتفاق ممکن است سال آینده باشد یا ممکن است یک میلیون سال دیگر باشد.

جرم اتاکارینا حدود 100 برابر بیشتر از خورشید ما است که این موضوع آن را یک گزینه عالی برای تبدیل به یک ابرنواختر کامل پس از انفجار می‌کند. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که حدود 170 سال پیش، اتا کارینا دچار تشعشع غیرمعمولی شد که این امر آن را به یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های نیمکره جنوبی تبدیل کرد. این ستاره، در سحابی شاه تخته یا سوراخ کلید (Keyhole Nebula) قرار دارد و تنها ستاره‌ای است که در حال حاضر تصور می‌شود نور لیزر طبیعی از خود ساطع می‌کند.

تصویری که در اینجا به نمایش درآمده است، جزئیات سحابی غیرمعمولی را که این ستاره سرکش را احاطه کرده است نشان می‌دهد. سنبله‌های پراش (Diffraction spikes)، که توسط تلسکوپ ایجاد می‌شوند، به صورت رگه‌های چند رنگ درخشانی که از مرکز اتاکارینا سرچشمه می‌گیرند، قابل مشاهده هستند. دو لوب مجزا از سحابی هومونکولوس (Homunculus Nebula) ناحیه داغ مرکزی را در بر می‌گیرند، در حالی که برخی رگه‌های شعاعی عجیب به رنگ قرمز به سمت راست تصویر کشیده شده‌اند. لوب‌ها پر از خطوط گاز و غبار هستند که نور آبی و فرابنفش ساطع شده در نزدیکی مرکز را جذب می‌کنند. رگه‌های مذکور، با این حال، همچنان بدون توضیح باقی مانده‌اند.

منبع: ناسا

Doomed Star Eta Carinae

2023 July 9

Image Credit & Copyright: NASA, ESA, Hubble; Processing & License: Judy Schmidt

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها