تصویر نجومی روز ناسا: دنباله‌دار پونز بروکس در بهار نیمکره شمالی

4/5 - (1 امتیاز)

توضیح: با نزدیک‌شدن بهار برای آسمان‌بین‌های نیمکره شمالی، دنباله‌دار پی12 یا پونز بروکس (Comet 12P/Pons-Brooks) درخشان‌تر می‌شود.

این دنباله‌دار نوع هالی که در حال حاضر با تلسکوپ‌های کوچک و دوربین‌های دوچشمی قابل مشاهده است، می‌تواند در هفته‌های آینده با چشم غیرمسلح نیز مشاهده شود.

با وجود جو مه‌آلود، در این آسمان‌نمای عمیق شبانه از رووکا (Revuca) اسلواکی که در 5 مارس ثبت شده است، گیسوی سبز و دم بلند دنباله‌دار در نزدیکی افق معلق است. بر فراز این دنباله‌دار نوع هالی، کهکشان‌های آندرومدا (سمت راست) و مثلثی (Triangulum) در کنار ستاره درخشان میراچ (Mirach)، یعنی ستاره بتای (دومین ستاره پرنور) صورت فلکی آندرومدا قرار دارند. این دو کهکشان مارپیچی، اعضای گروه کهکشان محلی ما هستند و بیش از 2.5 میلیون سال نوری از ما فاصله دارند.

دنباله‌دار پونز بروکس، بازدیدکننده‌ای دوره‌ای از بخش درونی منظومه شمسی است و کمتر از 14 دقیقه نوری با ما فاصله دارد. این دنباله‌دار با رسیدن به حضیض خود در 21 آوریل (perihelion یا حضیض: نزدیک‌ترین فاصله مداری به خورشید)، باید در طول خورشید گرفتگی کامل 8 آوریل در آسمان قابل مشاهده باشد.

منبع: ناسا

Comet Pons-Brooks in Northern Spring

2024 March 9

Image Credit & Copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها