تصویر نجومی روز ناسا: Arp 87: کهکشان‌های در حال ادغام از نگاه هابل

امتیازدهی

توضیح: این پایکوبی تا پای جان ادامه دارد.

همزمان با نبرد تن به تن این دو کهکشان بزرگ، یک پل کیهانی از ستارگان، گاز و غبار با امتدادی بیش از 75000 سال نوری، آن‌ها را به هم وصل می‌کند. این پل، خود شاهدی قوی بر این است که این دو منظومه ستاره‌ای عظیم از نزدیکی یکدیگر عبور کرده‌ و جزر و مدهای شدید ناشی از گرانش متقابل را تجربه کرده‌اند.

به عنوان مدرک بیشتر، کهکشان مارپیچی در سمت راست تصویر، با نمای رو به رو، که با نام NGC 3808A نیز شناخته می‌شود، خوشه‌های ستاره‌ای آبی جوان بسیاری را نشان می‌دهد که در یک انفجار ستاره‌زایی تولید شده‌اند. به نظر می‌رسد کهکشان مارپیچی در سمت چپ تصویر (NGC 3808B)، با نمای لبه‌ای، در موادی که بین دو کهکشان پل زده‌اند، پیچیده شده و توسط یک حلقه قطبی عجیب احاطه شده است.

این سیستم کهکشانی با هم به عنوان Arp 87 شناخته می‌شود. در حالی که چنین فعل و انفعالاتی در طول میلیاردها سال صورت می‌پذیرد، گذرهای مکرر از نزدیک همدیگر، در نهایت یک کهکشان ادغام‌شده را ایجاد می‌کند. اگرچه این سناریو غیرعادی به نظر می‌رسد، اما تصور می‌شود که ادغام کهکشان‌ها امری رایج است و Arp 87 مرحله‌ای از این فرآیند اجتناب‌ناپذیر را نشان می‌دهد. جفت رقصنده کهکشانی Arp 87 در فاصله حدود 300 میلیون سال نوری از ما و در حوالی صورت فلکی شیر (Lion (Leo)) قرار دارند.

به نظر می‌رسد آن کهکشان مارپیچی برجسته، با نمای لبه‌ای، در منتهی‌الیه سمت چپ، یک کهکشان پس‌زمینه‌ای دورتر است و در این ادغام در حال انجام دخالتی ندارد.

منبع: ناسا

Arp 87: Merging Galaxies from Hubble

2023 October 24

Image Credit: NASA, ESA, Hubble; Processing: Harshwardhan Pathak

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها