تصویر نجومی روز ناسا: Arp 142: کهکشان مرغ مگس‌خوار

امتیازدهی

توضیح: چه اتفاقی برای این کهکشان مارپیچی در حال رخ دادن است؟

فقط چند صد میلیون سال پیش، کهکشان NGC 2936، قسمت بالایی دو کهکشان بزرگ نشان داده شده در این تصویر، احتمالاً یک کهکشان مارپیچی معمولی بوده است که در حال چرخش و ایجاد ستارگان بوده و سرش به کار خودش گرم بوده است. اما پس از آن زمان، این کهکشان خیلی به کهکشان بیضوی عظیم NGC 2937، درست در زیر خودش، نزدیک شد و چرخید. NGC 2936 که گاهی به دلیل شکل نمادینش کهکشان مرغ مگس‌خوار (Hummingbird Galaxy) نامیده می‌شود، نه تنها تغییر مسیر یافته است، بلکه در اثر تعامل گرانشی نزدیک با کهکشان مجاورش، تغییر شکل نیز یافته است.

ستاره‌های آبی روشن واقع در پشت رشته‌های غبار تیره بین ستاره‌ای، بینی مرغ مگس‌خوار را تشکیل می‌دهند، در حالی که مرکز مارپیچ، به شکل یک چشم به نظر می‌رسد. از طرف دیگر، این جفت کهکشان، که با هم به نام Arp 142 شناخته می‌شوند، از نظر برخی مانند گرازماهی یا پنگوئنی است که از یک تخم محافظت می‌کند.

تصویر بازپردازش‌شده‌ای که در اینجا نمایش داده شده است و Arp 142 را با جزئیات زیاد نشان می‌دهد، اخیراً توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است. Arp 142 حدود 300 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و در حوالی صورت فلکی مار آبی (مار باریک Hydra) قرار دارد. یک میلیارد سال دیگر یا بیشتر، این دو کهکشان احتمالاً با هم یک کهکشان بزرگتر خواهند ساخت.

منبع: ناسا

Arp 142: The Hummingbird Galaxy

2023 September 25

Image Credit: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Basudeb Chakrabarti

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها