تصویر نجومی روز ناسا: منطقه فعال 3664؛ گروه لکه‌های عظیم خورشیدی

امتیازدهی

توضیح: در حال حاضر، یکی از بزرگترین گروه‌های لکه‌های خورشیدی در تاریخ معاصر، در حال عبور از عرض خورشید است.

منطقه فعال 3664 (Active Region 3664) نه تنها بزرگ است، بلکه خشن است و ابرهایی از ذرات را به سمت منظومه شمسی پرتاب می‌کند.

برخی از این پرتاب‌های جرم تاجی خورشیدی یا CME ها هم‌اکنون نیز بر زمین در حال اثرگذاری هستند و برخی دیگر ممکن است به دنبال آن‌ها باشند.

در وضعیت شدیدشان، این طوفان‌های خورشیدی می‌توانند باعث اختلال در عملکرد برخی از ماهواره‌های مدار زمین، تغییرات جزئی جو زمین و افزایش بار ناگهانی شبکه‌های برق شوند. این ذرات هنگام برخورد با جو فوقانی زمین، می‌توانند شفق‌های قطبی زیبایی ایجاد کنند که البته در همین روزها نیز برخی از شفق‌های قطبی، به‌طور غیرعادی در عرض‌های جنوبی گزارش شده‌اند (شفق‌ها غالباً در عرض‌های بالا رخ می‌دهند-م).

آنچه در اینجا تصویر شده است، منطقه فعال 3664 یا AR3664 و لکه‌های تاریک خورشیدی آن است که دیروز در نور مرئی در رم ایتالیا ثبت شده‌اند.

گروه لکه‌های خورشیدی AR3664 آنقدر بزرگ است که حتی با عینک‌هایی که برای مشاهده خورشید گرفتگی کامل ماه گذشته طراحی شده بودند هم قابل مشاهده است.

این آخر هفته، علاقه‌مندان به تماشای آسمان، با اشتیاق آسمان شب را در سراسر جهان برای دیدن شفق‌های درخشان و غیر معمول تماشا خواهند کرد.

منبع: ناسا

AR 3664: Giant Sunspot Group

2024 May 11

Image Credit & Copyright: Franco Fantasia & Guiseppe Conzo (Gruppo Astrofili Palidoro)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها