تصویر نجومی روز ناسا: یک خورشیدگرفتگی حلقوی بر فراز نیومکزیکو

5/5 - (1 امتیاز)

توضیح: این شخص در حال انجام چه کاری است؟

در سال 2012، یک خورشیدگرفتگی حلقوی (annular eclipse) در مسیری باریک که از شمال اقیانوس آرام و چندین ایالت غربی ایالات متحده عبور می‌کرد، قابل مشاهده بود. در یک خورشیدگرفتگی حلقوی، ماه آنقدر از زمین دور است که نمی‌تواند کل خورشید را بپوشاند و به خورشید اجازه می‌دهد که بر روی قرص ماه در حلقه‌ای از آتش به بیرون نگاه کند.

برای ثبت این رویداد غیرعادی خورشیدی، یک عکاس سخت‌کوش از آریزونا به نیومکزیکو رفت تا منظره مناسب را پیدا کند. پس از راه‌اندازی و درست وقتی خورشید بر روی یک ستیغ کوهستانی در فاصله نیم کیلومتری عکاس، در حال غروب بود، شخصی ناخودآگاه مستقیماً وارد میدان دید دوربین شد. اگرچه عکاس از حضور غیرمنتظره یک انسان سپاسگزار بود، اما هرگز هویت آن فرد را نفهمید. به نظر می‌رسد که احتمالاً فرد مذکور وسیله‌ای دایره‌ای در دست دارد که به او امکان می‌دهد خورشید‌گرفتگی را ببیند. این عکس در غروب آفتاب در 20 می 2012 در ساعت 7:36 بعد از ظهر به وقت محلی از پارکی در نزدیکی آلبوکرکی گرفته شده است.

ماه آینده، در 14 اکتبر امسال، اگر آسمان صاف باشد، یک نوار باریک متفاوت در سراسر آمریکای شمالی و جنوبی در معرض خورشیدگرفتگی حلقوی دیگر قرار خواهد گرفت. به طور همزمان، ناظران بدون ابر، تقریباً در هر نقطه از این دو قارّه می‌توانند یک خورشیدگرفتگی جزئی را ببینند.

منبع: ناسا

An Annular Solar Eclipse over New Mexico

2023 September 10

Credit & Copyright: Colleen Pinski

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها