تصویر نجومی روز ناسا: ستارگان با برخورد کهکشان‌ها شکل می‌گیرند

امتیازدهی

توضیح: وقتی کهکشان‌ها با هم برخورد می‌کنند، چه تعداد ستاره متولد می‌شوند؟

برای کهکشان AM1054-325، که در تصویرش که به تازگی توسط تلسکوپ فضایی هابل منتشر شده است در اینجا نمایش داده شده است، پاسخ میلیون‌ها عدد است.

به جای اینکه ستارگان هنگام در هم‌تنیدن کهکشان AM1054-325 و کهکشان نزدیکش به دور یکدیگر، نابود شوند، گرانش و حرکت آنها، فرایند آفرینش ستارگان را آغاز کرده است.

تشکیل ستارگان، به‌سرعت، در ذرات گازی که از پیکره زردرنگ کهکشان AM1054-325 به دلیل کشش گرانشی کهکشان دیگر کشیده شده‌اند، رخ می‌دهد.

گاز هیدروژن اطراف ستاره‌های تازه متولد شده به رنگ صورتی می‌درخشد. ستارگان درخشان نوزاد به رنگ آبی می‌درخشند و در زایشگاه‌های ستاره‌ای جمع و جور، هزاران تا میلیون‌ها ستاره در کنار هم قرار گرفته‌اند. کهکشان AM1054-325 دارای بیش از 100 مورد از این خوشه‌های ستاره‌ای نقطه‌مانند به رنگ آبی است که برخی مانند رشته‌ای از مروارید به نظر می‌رسند.

تجزیه و تحلیل اشعه ماوراء بنفش کمک کرد تا مشخص شود که بیشتر این ستارگان کمتر از 10 میلیون سال سن دارند: نوزادان ستاره‌ای.

بسیاری از این زایشگاه‌های ستاره‌ای ممکن است به خوشه‌های ستاره ای کروی (globular star clusters) تبدیل شوند، ولی دسته‌ای از ستارگان جوان در قسمت پایین کهکشان ممکن است حتی جدا شده و یک کهکشان کوچک را تشکیل دهند.

منبع: ناسا

AM1054: Stars Form as Galaxies Collide

2024 February 20

Image Credit: NASA, ESA, STScI; Processing: J. English (U. Manitoba); Science: M. Rodruck (Penn State U. & Randolph-Macon C.) et al.; Text: Jayanne English (U. Manitoba).

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها