واقعیت مجازی (virtual reality) چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)
واقعیت مجازی (virtual reality) چیست؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که …

  • واقعیت مجازی چیست؟
  • اصطلاح واقعیت مجازی چه زمانی ابداع شد؟
  • آیا کاربردهایی به جز سرگرمی برای واقعیت مجازی وجود دارد؟
واقعیت مجازی

برای آشنایی با دنیای مجازی جدیدترین محصول شرکت بزرگ اپل، هدست ویژن پرو را معرفی می‌کنیم:

آیا می‌دانید واقعیت چیست؟ واقعیت در اطراف شماست! واقعیت آن چیزی است که با پنج حس خود تجربه می‌کنید. واقعیت هر چیزی است که در جهان شما واقعی است. بعضی روزها، واقعیت شما ممکن است به این شکل باشد: احساس خستگی می‌کنید. تمام روز را در مدرسه می‌گذرانید. سپس ممکن است به کلاس موسیقی یا تمرین فوتبال بروید. در آخر، با انبوهی از تکالیف به خانه برمی‌گردید. آیا آن روز به نظر یک روز سرگرم‌کننده نیست؟

اصلاً جای تعجب نیست که بچه‌ها چند روزی بخواهند از واقعیت فرار کنند. شما چطور فرار می‌کنید؟ برخی از افراد به یک کتاب یا برنامه‌ی تلویزیونی می‌پردازند. دیگران ممکن است داستان بنویسند و یا یک اثری هنری خلق کنند. برای بسیاری از بچه‌ها، بازی‌های ویدیویی راهی عالی برای فرار از واقعیت است.

با این حال، برخی از بازیکنان بازی‌های ویدئویی واقعاً می‌خواهند به یک دنیای متفاوت بروند. آن‌ها می‌خواهند ماجراجویی‌های بازی ویدیویی خود را به عنوان واقعیت تجربه کنند. و امروزه، این امکان وجود دارد! با یک هدست ویژه و مخصوص، بازیکنان می‌توانند به واقعیت مجازی فرار کنند.

بازی با استفاده از واقعیت مجازی

آیا قبلاً در مورد واقعیت مجازی چیزی شنیده‌اید؟ واقعیت مجازی استفاده از فناوری برای ساختن یک دنیای مجازی سه بعدی است. کاربران می‌توانند دنیای جدید را به گونه‌ای کاوش کنند که گویی واقعی است.

جارون لانیز اولین بار در دهه‌ی 1980 از اصطلاح واقعیت مجازی استفاده کرد. او تیمی را رهبری کرد تا تحقیق کنند که چگونه واقعیت مجازی می‌تواند به واقعیت تبدیل شود. با این حال، به زودی مشخص شد که فناوری آن زمان نمی‌توانست واقعیت را به خوبی کپی کند. خوشبختانه، تکنولوژی به پیشرفت خود ادامه داد.

امروزه، بسیاری از دستگاه‌ها، واقعیت را به گونه‌ای تقلید می‌کنند که زمانی غیرممکن به نظر می‌رسید. کاربران می‌توانند دنیای مجازی را ببینند، بشنوند و لمس کنند. گاهی اوقات، آن‌ها حتی می‌توانند بو و مزه‌ی اطراف خود را بچشند. انگار واقعاً در دنیای دیگری هستند!

آیا تا به حال از دستگاه‌های واقعیت مجازی استفاده کرده‌اید؟ آیا دوست دارید؟ چه دنیاهای مجازی را دوست دارید بررسی کنید؟ آیا می‌توانید کاربردهای دیگری برای واقعیت مجازی بیان کنید؟ همیشه جایی برای رشد فناوری واقعیت مجازی وجود دارد! برخی از بچه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند تا بازی‌های مورد علاقه‌شان را واقع‌گرا‌تر کنند. فقط تصور کنید! آن‌ها می‌توانند به مکان‌های پنهان بروند یا با کاراکترهای مورد علاقه‌شان صحبت کنند. و احساسشان خیلی واقعی است!

هدست‌ها تنها دستگاه‌های واقعیت مجازی نیستند. لباس‌های بدن و دستکش‌های واقعیت مجازی هم وجود دارند. این‌ها به فرد این امکان را می‌دهد که از بسیاری از حواس خود به طور همزمان در دنیای مجازی استفاده کند. گاهی اوقات، محیط مجازی می‌تواند حتی با حرکات کاربر تغییر کند.

تجهیزات کامل واقعیت مجازی

واقعیت مجازی می‌تواند سرگرم‌کننده باشد! همچنین کاربردهایی جز سرگرمی هم دارد. گاهی اوقات، واقعیت مجازی برای آموزش خلبانان استفاده می‌شود. یادگیری مهارت‌های جدید در واقعیت مجازی به مراتب ایمن‌تر از یادگیری در هوا است. هم‌چنین به طور متداول در آموزش‌های نظامی استفاده می‌شود. حتی فضانوردان قبل از سفر به فضا در واقعیت مجازی تمرین می‌کنند!

آموزش خلبانی با واقعیت مجازی
کلاس آموزش خلبانی با واقعیت مجازی
تمرین جراحی با واقعیت مجازی
  • آیا تا به حال از دستگاه‌های واقعیت مجازی استفاده کرده‌اید؟ آیا می‌خواهید؟ چه دنیای مجازی‌ای را می‌خواهید کشف کنید؟ آیا می‌توانید کاربرد دیگری برای واقعیت مجازی در نظر بگیرید؟ همیشه جا برای رشد فناوری واقعیت مجازی وجود دارد!
  • اگر شما یک مهندس واقعیت مجازی بودید، چه نوع محیط مجازی را می‌خواهید ایجاد کنید؟
  • آیا بیشتر به سرگرمی علاقه دارید یا برنامه‌های کاربردی؟ برای مدتی فکر کنید تا لیستی از حداقل 10 موقعیت خطرناک یا مخاطره‌آمیز ارائه دهید که واقعیت مجازی ممکن است به کاربران کمک کند بدون خطر آسیب یا آسیب تجربه کنند.
  • به تجربیات نهایی که دوست دارید روزی داشته باشید کمی فکر کنید. آیا هیچ یک از این موارد وجود دارد که بخواهید از طریق واقعیت مجازی آن را تجربه کنید؟ یا آن‌ها آنقدر خاص هستند که نمی‌توان آن‌ها را به روشی غیر از واقعیت واقعی تجربه کرد؟

لطفاً ایده‌ها و نظرات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مترجم و گردآورنده: مهرزاد تاره

منبع اصلی پژوهش: wonderopolis.org

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها