چه چیزی باعث مِه‌بانگ شد؟

امتیازدهی

چه چیزی باعث مِه‌بانگ شد؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که:

  • مه‌بانگ (بیگ بنگ) چیست؟
  • چه چیزی باعث این انفجار بزرگ شد؟
  • آیا تنها یک جهان وجود دارد؟
تصویری مفهومی از مه‌بانگ؛ تولید توسط هوش مصنوعی DALL E

آیا تاکنون درباره‌ی نظریه مه‌بانگ (بیگ بنگ) شنیده‌اید؟ یافتن منشاء آغاز جهان، یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کشف‌های تاریخ بشر است. با توجه به نظریه‌ی بیگ بنگ، در یک زمانی جهان ما بسیار کوچک‌تر از یک اتم بوده است. تمام ماده‌ی موجود در کیهان در یک نقطه‌ی کوچک با جرم عظیمی قرار داشته است، که به آن “تکینگی” می‌گویند. حدود 13.8 میلیارد سال پیش، این نقطه‌ی کوچک به سرعت شروع به گسترش و رشد کرد و به مرور زمان به اندازه‌ای بزرگ شد که تبدیل به جهان فعلی ما شد. همان‌طور که جهان در حال رشد است، همزمان با این رشد، در حال خنک شدن نیز می‌باشد. بلافاصله پس از این انفجار بزرگ، جهان به اندازه‌ای داغ شد که نور نتواست در آن تابش یابد. آیا می‌توانید تصور کنید که در هیچ نقطه‌ای نور نمی‌تابید؟ با گذر زمان و سرد شدن ماده، اولین ستارگان شکل گرفته و نوری را پخش کردند. سایر مواد نیز به تدریج به شکل سیارات، دنباله‌دارها، سیارک‌ها و هر چیز دیگری در جهان ما تبدیل شدند. بر اساس شواهدی که جمع‌آوری کرده‌اند، بسیاری از کارشناسان معتقدند که مه‌بانگ آغاز زمان بوده است.

اگر این درست باشد، سوال این است که چه چیزی باعث این انفجار بزرگ شد؟

پاسخ کوتاه این است که ما هنوز نمی‌دانیم، و احتمالاً برای مدت زمان زیادی هم نخواهیم دانست. با این حال، دانشمندان ایده‌های زیادی در این زمینه دارند و بر اساس شواهدی که جمع‌آوری کرده‌اند.

  1. برخی از کارشناسان بر این باورند که این انفجار بزرگ بیش‌تر از یک جهش بزرگ بوده است. این بدان معناست که جهان ما یکی از یک سری جهان‌هاست. در جهش بزرگ، جهان در حال انبساط ما باقی می‌ماند و به رشد خود ادامه می‌دهد تا زمانی که متوقف می‌شود و در یک نقطه، شروع به کوچک شدن می‌کند و هر چه کوچک‌تر می‌شود، جهان به نقطه‌ی تکینگی باز می‌گردد. آن‌جا، جهشی صورت می‌گیرد و بیگ بنگ دوباره آغاز می‌شود، با جهان جدیدی که هم‌چون جهان ما در حال گسترش است.
  2. کارشناسان دیگر معتقدند که این انفجار بزرگ آغاز زمان نبوده است و جهان‌های دیگری در اطراف ما در حال رشد هستند. برخی از دانشمندان تصور می‌کنند که این جهان‌ها دائماً با یک‌دیگر برخورد می‌کنند و انفجارهای بزرگی آغاز می‌کنند، که این امر باعث ایجاد تعداد نامحدودی از جهان‌های دیگر در یک چندجهانی می‌شود.
  3. دانشمندان دیگر هم‌چون دیوید اسلون، جولیان باربور، تیم کوسلوفسکی و فلاویو مرکاتی فکر می‌کنند که ممکن است جهان‌های آینه‌ای برای جهان ما وجود داشته باشند، که آن‌ها را “جهان وارونه” می‌نامند. در این جهان، زمان در خلاف جهت ما جریان دارد و در طرف دیگر نقطه‌ی تکینگی وجود دارد.
  4. هم‌چنین استیون هاوکینگ به این فکر می‌کرد که ممکن است بیش از یک جهان وجود داشته باشد. او در آخرین مقاله‌اش اظهار کرد که جهان ما می‌تواند یک جهان دوبعدی باشد و اگر این درست باشد، جهان دیگر باعث این انفجار شده است.
  5. برخی از افراد هم اصلاً به بیگ بنگ اعتقاد ندارند و به جای آن، بسیاری از ادیان معتقدند که یک خدای قدرتمند جهان را خلق کرده است. به عنوان مثال، یک نظرسنجی عمومی در سال 2014 نشان داد که 51 درصد از آمریکایی‌ها یا در مورد مه‌بانگ مطمئن نیستند یا باور نداشتند که هرگز اتفاق افتاده است. این نشان می‌دهد که سوالات زیادی در مورد آغاز جهان ما هنوز نیازمند پاسخ هستند.

 

تصویر نمایی از مه‌بانگ – منبع: wonderopolis.org

 

شاید هرگز نفهمیم چه چیزی باعث این انفجار بزرگ شد. شما چطور فکر می‌کنید؟ آیا انفجار بزرگ توسط جهان دیگری ایجاد شده است؟ جهش بزرگی بود؟ آیا شما ایده‌ی دیگری دارید؟ در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: wonderopolis.org

گردآوری و ترجمه: مهرزاد تاره

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها