تصویر نجومی روز ناسا: تصویر جیمز وب از منطقه رو افیوشی

5/5 - (2 امتیاز)

توضیح: در فاصله 390 سال نوری از ما، ستارگانی مثل خورشید و منظومه‌های سیاره‌ای آینده در مجموعه ابر مولکولی رو افیوشی (Rho Ophiuchi)، نزدیک‌ترین منطقه ستاره‌ساز به سیاره زیبای ما، در حال شکل‌گیری هستند.

دوربین نیرکم (NIRCam) تلسکوپ فضایی جیمز وب، به تلاطم منطقه زایش نگاه کرده و این تصویر مادون قرمز را در مقیاسی اثرگذار ثبت کرده است.

این عکس کیهانی برای جشن اولین سال موفقیت‌آمیز اکتشاف تلسکوپ فضایی جمیز وب در جهان منتشر شد. این قاب، کمتر از یک سال نوری وسعت دارد و حدود 50 ستاره جوان را در خود جای داده است. ستاره‌های درخشان‌تر به وضوح الگوی مشخص تیزی‌های پراش تلسکوپ جمیز وب را نشان می‌دهند (الگوی شش یا چند پره‌ای که در اثر پراش نور ستار‌ه‌ها در تلسکوپ ایجاد می‌شود را تیزی پراش یا diffraction spikes می‌گویند-مترجم). فوران‌های عظیم هیدروژن مولکولی متصاعدشده از ستاره‌های تازه متولد شده به رنگ قرمز در تصویر دیده می‌شوند. حفره گرد و غبار مایل به زردی که در تصویر دیده می‌شود توسط ستاره جوان پرانرژی واقع در نزدیکی مرکز حفره حک شده است. در نزدیکی برخی از ستاره‌ها در این تصویر خیره‌کننده، سایه‌هایی دیده می‌شود که توسط دیسک‌های پیش‌سیاره‌ای آنها ایجاد شده‌اند.

منبع: ناسا

Webb’s Rho Ophiuchi

2023 July 13

Image Credit: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (STScI), Processing: Alyssa Pagan (STScI)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها