تصویر نجومی روز ناسا: ستاره وگا و دنباله‌دار Pons-Brooks

امتیازدهی

توضیح: در 4 دسامبر، دنباله‌دار دوره‌ای Pons-Brooks یا P12 این میدان دید تلسکوپی را با وگا یا کرکس نشسته (Vega)، ستاره آلفا {درخشان‌ترین ستاره} از صورت فلکی شمالی چنگ (constellation Lyra) به اشتراک گذاشت. وگا به عنوان پنجمین ستاره درخشان در آسمان شب سیاره زمین، حدود 25 سال نوری از ما فاصله دارد در حالی که ستاره دنباله‌دارِ بسیار کم نورتر، در فاصله 21 دقیقه نوری از ما قرار داشت.

در ماه‌های اخیر، انفجارها باعث افزایش چشمگیر روشنایی Pons-Brooks شده است. طرفداران پروازهای فضایی بین ستاره‌ای پیشنهاد کرده‌اند که شکل کج و معوج گیسوی بزرگ این دنباله‌دار که به دلیل ظاهر شاخ‌دارش دنباله‌دار شیطان (Devil Comet) نیز نامیده می‌شوند، شبیه به میلینیوم فالکون (Millenium Falcon) است { یک فضاپیمای خیالی در فیلم جنگ ستارگان}.

این دنباله‌دار نوع هالی، 12P/Pons-Brooks آخرین بار در سال 1954 از بخش درونی منظومه شمسی بازدید کرد. عبور بعدی آن از حضیض (perihelion) یا نزدیک‌ترین فاصله آن از خورشید در 21 آوریل 2024 خواهد بود. این روز تنها دو هفته پس از عبور خورشیدگرفتگی کامل در 8 آوریل از مسیر آمریکای شمالی است. اما، به دلیل انحراف زیاد نسبت به صفحه دایره‌البروجی منظومه شمسی، مدار دنباله‌دار دوره ای Pons-Brooks هرگز از مدار سیاره زمین عبور نخواهد کرد.

منبع: ناسا

Vega and Comet 12P/Pons-Brooks

2023 December 8

Image Credit & Copyright: Dan Bartlett

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها