تصویر نجومی روز ناسا: شکارچی که شما تقریباً می‌توانید ببینید

امتیازدهی

توضیح: آیا این صورت فلکی را می‌شناسید؟

اگرچه این صورت فلکی یکی از شناخته‌شده‌ترین گروه‌های ستاره‌ای در آسمان است، این تصویر از صورت فلکی شکارچی یا جبّار (Orionکامل‌تر از آن چیزی است که شما می‌توانید ببینید – در واقع این تصویری از شکارچی است که صرفاً با تصویربرداری دوربین دیجیتال با نوردهی طولانی و پردازش پس از آن، آشکار شده است.

در این تصویر، غول قرمز سرد یعنی ستاره یدالجوزا یا آلفا شکارچی (Betelgeuse) به عنوان درخشان‌ترین ستاره این صورت فلکی، در سمت چپ بالای تصویر، رنگ نارنجی قوی به خود گرفته است. ستارگان آبی داغ سحابی شکارچی، متعدد هستند، مثلاً رجل‌الجبار یا بتا شکارچی غول پیکر (Rigel) که در پایین سمت راست، قرمزی آلفا شکارچی را متعادل می‌کند و جرزم جوزا یا گاما شکارچی (Bellatrix) در سمت راست بالا تصویر.

در کمربند شکارچی (Orion’s belt) سه ستاره ردیفی در فاصله 1500 سال نوری از ما قرار دارند که از ابرهای بین ستاره‌ای سحابی که به خوبی مطالعه شده‌اند متولد شده‌اند.

درست در زیر کمربند شکارچی، یک تکه روشن اما مبهم وجود دارد که ممکن است آشنا به نظر برسد و آن، زادگاه ستاره‌ای است که به سحابی جبّار یا شکارچی (Orion’s Nebula) معروف است.

در نهایت، چیزی که با چشم غیرمسلح به سختی قابل مشاهده است، اما در اینجا کاملاً قابل توجه است، حلقه بارنارد است (Barnard’s Loop) – یک سحابی گسیلی گازی عظیم (emission nebula) که کمربند و سحابی جبار را احاطه کرده است و بیش از 100 سال پیش توسط عکاس پیشگام، برنارد (EE Barnard) کشف شد.

منبع: ناسا

The Orion You Can Almost See

2024 January 16

Image Credit & Copyright: Michele Guzzini

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها