تصویر نجومی روز ناسا: کهکشان، فواره و سیاهچاله معروف

5/5 - (1 امتیاز)

توضیح: کهکشان بیضوی درخشان مسیه 87 (M87)، خانه سیاهچاله بسیار پرجرمی است که در سال 2017 در اولین تصویر از یک سیاهچاله، توسط تلسکوپ افق رویداد سیاره زمین (Event Horizon Telescope) ثبت شد.

M87، این غول خوشه کهکشانی دوشیزه (Virgo galaxy cluster)، در فاصله حدود 55 میلیون سال نوری از ما، در این تصویر فروسرخ از تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer Space telescope) به رنگ آبی نمایش داده شده است.

اگرچه M87 عمدتاً بدون ویژگی خاصی و ابر مانند به نظر می‌رسد، این تصویر اسپیتزر، جزئیات فواره‌های نسبیتی (relativistic jets) را که از ناحیه مرکزی کهکشان منفجر می‌شوند را ثبت کرده است.

خود فواره‌ها یا جت‌ها که در قسمت بالای سمت راست نشان داده شده است، هزاران سال نوری عرض دارند. فواره پرنورتر که در سمت راست دیده می‌شود نزدیک به خط دید ما است. در مقابل، شوک ایجاد شده توسط جت دیگری که غیرقابل مشاهده و در حال محو شدن است، کمان ضعیف‌تری از مواد را روشن کرده است.

تصویر واقع در پایین سمت راست، تصویر تاریخی سیاهچاله‌ای که ذکر شد، در مرکز این کهکشان غول پیکر، در وسط فواره‌های نسبیتی نشان داده شده است.

اگرچه در تصویر اسپیتزر مشخص نیست، این سیاهچاله عظیم احاطه‌شده توسط مواد در حال سقوط، منبع انرژی عظیمی است که فواره‌های نسبیتی را از مرکز کهکشان فعال M87 به بیرون می‌راند.

تصویر تلسکوپ افق رویداد از M87 بهبود یافته است تا نمای واضح‌تری از این سیاه‌چاله معروف ابرپرجرم نشان دهد.

منبع: ناسا

The Galaxy, the Jet, and a Famous Black Hole

2024 May 9

Image Credit: NASA, JPL-Caltech, Event Horizon Telescope Collaboration

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها