تصویر نجومی روز ناسا: سحابی مخروط از هابل

امتیازدهی

توضیح: ستارگانی در ستون غبار غول‌پیکری به نام سحابی مخروط (Cone Nebula) در حال شکل‌گیری هستند.

مخروط‌ها، ستون‌ها (pillars)، و شکل‌های رونده‌ی با شکوه، در زایشگاه‌های ستاره‌ای یعنی جایی که ابرهای گاز و غبار مولّد توسط بادهای پرانرژی از سوی ستارگان تازه متولد شده در جوش و خروش هستند، فراوانند.

سحابی مخروط، یک نمونه شناخته شده از این موارد، در منطقه کهکشانی درخشان ستاره‌زای موسوم به ان‌جی‌سی 2264 (NGC 2264) قرار دارد.

این مخروط با جزئیات بی‌سابقه‌ای در این عکس ترکیبی نمای نزدیک حاصل از چندین رصد توسط تلسکوپ فضایی هابل در مدار زمین ثبت شده است.

در حالی که سحابی مخروط، در فاصله 2500 سال نوری از ما در صورت فلکی تک‌شاخ (Monoceros)، حدود 7 سال نوری طول دارد، منطقه‌ای که در اینجا در اطراف سر واضح مخروط به تصویر کشیده شده است تنها 2.5 سال نوری وسعت دارد. با نگاه خودمانی، این فاصله کمی بیش از نیمی از فاصله خورشید ما تا نزدیکترین همسایگان ستاره‌ای آن در منظومه ستاره‌ای آلفا قنطورس است (Alpha Centauri).

ستاره عظیم به نام NGC 2264 IRS که توسط دوربین فروسرخ هابل در سال 1997 مشاهده شد، منبع احتمالی باد است که سحابی مخروط را می‌سازد و در بالای تصویر قرار دارد. پرده قرمز رنگ سحابی مخروطی توسط غبار و گاز هیدروژن درخشان تولید می‌شود.

منبع: ناسا

The Cone Nebula from Hubble

2024 February 4

Image Credit: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA – Processing & Licence: Judy Schmidt

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها