تصویر نجومی روز ناسا: شکل‌گیری ستاره‌ها در سحابی پک‌من

5/5 - (1 امتیاز)

توضیح: به این ابر کیهانی فهرست‌بندی شده با عنوان NGC 281 نگاه کنید ولی ممکن است ستاره‌های خوشه باز IC 1590 درون آن را از دست داده باشید. ستارگان جوان و پرجرم این خوشه ستاره‌ای که در درون سحابی شکل گرفته‌اند، مسبب درخشش فراگیر این سحابی هستند.

اشکال چشم‌نوازی که در پرتره نمایش‌داده‌شده سحابی NGC 281 خودنمایی می‌کنند، ستون‌های غبارآلود و گلبول‌های بوک متراکم هستند (Bok globule-در اخترشناسی ابرهایی تیره از گرد و غبار کیهانی متراکم و گاز هستند که در آن‌جا، گاهی شکل‌گیری و زایش ستارگان صورت می‌گیرد-مترجم) که به صورت شبح دیده می‌شوند، و در اثر بادهای شدید و پرانرژی و تشعشعات ستاره‌های خوشه‌ای داغ فرسایش یافته‌اند. اگر این ساختارهای غبارآلود به اندازه کافی دوام بیاورند، می‌توانند محل شکل‌گیری ستاره های آینده نیز باشند.

NGC 281 که به دلیل شکل کلی آن سحابی پک‌من (Pacman) نامیده می‌شود (نوعی بازی ویدئویی-مترجم)، در فاصله 10000 سال نوری از ما در صورت فلکی ذات‌الکرسی (Cassiopeia)قرار دارد.

این تصویر ترکیبی واضح، از طریق فیلترهای باند باریک ساخته شده است. برای ساخت این تصویر از ترکیب تشعشعات اتم‌های هیدروژن و اکسیژن سحابی برای سنتز رنگ های قرمز، سبز و آبی استفاده شده است. این صحنه بیش از 80 سال نوری در فاصله تخمینی NGC 281 وسعت دارد.

 

منبع: ناسا

Star Formation in the Pacman Nebula

2023 August 28

Image Credit & Copyright: Craig Stocks

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها