تصویر نجومی روز ناسا: خوشه ستاره‌ای IC 348 از جیمز وب

امتیازدهی

توضیح: گاهی اوقات، ستارگانی هستند که دیدنشان سخت ولی از همه جالب‌ترند.

IC 348 یک خوشه ستاره‌ای جوان است که گرد و غبار رشته‌ای اطراف را روشن می‌کند. گرد و غبار رشته‌ای و پیچ در پیچ در این تصویر مادون قرمز که اخیراً از تلسکوپ فضایی وب منتشر شده، صورتی به نظر می‌رسد. در نور مرئی، این غبار عمدتاً نور آبی را منعکس می‌کند و به مواد اطراف رنگ آبی آشنای یک سحابی بازتابی را می‌‌بخشد.

علاوه بر ستاره‌های درخشان، چندین جرم خنک در IC 348 شناسایی شده‌اند که چون در نور مادون قرمز درخشان‌تر هستند دیده می‌شوند. فرض بر این است که این اجرام، کوتوله‌های قهوه‌ای کم‌جرم هستند (brown dwarfs). شواهد برای این امر، شامل کشف یک ماده شیمیایی ناشناس جوی، احتمالاً یک هیدروکربن، است که قبلاً در جو زحل نیز دیده شده بود. به نظر می‌رسد جرم این اجرام کمی بیشتر از سیارات شناخته‌شده و فقط چند برابر بیشتر از مشتری است.

همه این مشاهدات با هم نشان می‌دهند که این خوشه ستاره‌ای جوان حاوی چیزی قابل توجه است و آن هم کوتوله‌های قهوه‌ای جوان با جرمی در اندازه سیاره هستند که آزادانه شناور هستند و به دور هیچ ستاره دیگری نمی‌چرخند {کوتوله‌های قهوه‌ای ستارگان کوچکی هستند که هنگام تشکیل‌شدنِ مرکزشان، به اندازه کافی داغ نمی‌شوند تا فرایند ذوب یا همجوشی هسته‌ای در آن‌ها به وجود آید. به عبارت دیگر آن‌ها به خورشیدهای نورانی و گرم تبدیل نمی‌شوند، بلکه بلافاصله پس از تشکیل سرد می‌شوند و نوری از خود نمی‌تابانند بگونه‌ای که به سختی دیده می‌شوند-م}.

منبع: ناسا

Star Cluster IC 348 from Webb

2024 January 15

Image Credit: NASA, ESA, CSA, STScI, and K. Luhman (Penn State U.) and C. Alves de Oliveira (ESA)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها