تصویر نجومی روز ناسا: ایستگاه فضایی، زبانه‌های خورشیدی، خورشید

امتیازدهی

توضیح: این {لکه سیاه روی خورشید} یک لکه خورشیدی نیست. این ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) است که در حال عبور از مقابل خورشید تصویر آن گرفته شده است.

لکه‌های خورشیدی (Sunspots) هر کدام، دارای یک نقطه تاریک مرکزی تیره (umbra)، یک نیم‌سایه روشن‌تر (penumbra) و بدون کابین خدمه هستند {کابین خدمه یا کپسول فضاپیمای دراگون (Dragon capsule): از بخش‌های الحاقی ایستگاه بین‌المللی که در تصویر کوچک بالای سمت راست این تصویر نمایش داده شده است-م}. در مقابل، ایستگاه فضایی بین‌المللی مکانیزمی پیچیده و چندوجهی و یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین فضاپیماهایی که تاکنون توسط بشر ساخته شده است. همچنین، لکه‌های خورشیدی دور خورشید می‌چرخند، در حالی که ایستگاه فضایی بین‌المللی به دور زمین می‌چرخد.

عبور از خورشید برای ایستگاه فضایی بین‌المللی که تقریباً هر 90 دقیقه یک بار به دور زمین می‌چرخد، چندان غیرمعمول نیست، اما پیدا کردن یک موقعیت مکانی، زمان‌بندی و تجهیزات مناسب برای گرفتن یک تصویر عالی نادر است.

تصویر نمایش‌داده‌شده، ترکیبی از سه تصویر است که همه در سال 2021 از یک مکان و تقریباً در یک زمان گرفته شده‌اند. یک تصویر – نوردهی بیش از حد – زبانه‌های خورشیدی ضعیفی را که در بالای خورشید دیده می‌شود، ثبت کرد، تصویر دوم – با نوردهی کم – بافت پیچیده کرومسفر (Sun’s chromosphere) خورشید را ثبت کرد، در حالی که تصویر سوم – سخت‌ترین تصویر – ایستگاه فضایی را هنگامی که در کسری از ثانیه از مقابل خورشید عبور کرد ثبت کرد.

حتی بررسی دقیق شبح ایستگاه فضایی، یک کابین خدمه لنگر انداخته فضاپیمای دراگون (Dragon Crew capsule) را نشان می‌دهد {فضاپیمای دراگون شرکت اسپیس‌ایکس مسئول انتقال خدمه و تجهیزات از زمین و فضا و بلعکس است-م}.

منبع: ناسا

Space Station, Solar Prominences, Sun

2023 November 19

Image Credit & Copyright: Mehmet Ergün

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها