تصویر نجومی روز ناسا: خوشه کهکشان‌های پاندورا

امتیازدهی

توضیح: این تصویر موزاییکی میدان عمیق، نمای خیره‌کننده‌ای از خوشه کهکشانی Abell 2744 را ارائه می‌دهد که توسط دوربین NIRCam تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت شده است.

به نظر می رسد که آبل 2744 که خوشه پاندورا نیز نامیده می‌شود (Pandora’s Cluster)، ادغام سنگینی از سه خوشه کهکشانی عظیم باشد. این خوشه در فاصله 3.5 میلیارد سال نوری از ما، به سمت صورت فلکی مجسمه‌ساز (constellation Sculptor) قرار دارد.

این ابر خوشه که تحت سیطره ماده تاریک است، تار و پود فضا-زمان را منحرف و کج و معوج می‌کند که این امر سبب می‌شود که اجسام دورتر نیز در اثر گرانش لنزی‌شکل شوند. در این تصویر، بسیاری از منابع نورانی عدسی‌شکل قرمزتر از کهکشان‌های خوشه پاندورا، کهکشان‌های بسیار دور در کیهان اولیه هستند که تصاویر عدسی‌شکل آنها کشیده‌شده و معوج‌ شده‌اند و به صورت کمانی‌شکل درآمده‌اند. البته پره‌های پراش متمایز، ستاره‌های راه شیری در پیش‌زمینه هستند.

در فاصله تخمینی خوشه پاندورا، این جعبه کیهانی در حدود 6 میلیون سال نوری است. اما نترسید. می‌توانید در این تور ویدیویی 2 دقیقه‌ای این منطقه وسوسه‌انگیز را کاوش کنید.

منبع: ناسا

Pandora’s Cluster of Galaxies

2024 June 8

Image Credit: NASA, ESA, CSA, Ivo Labbe (Swinburne), Rachel Bezanson (University of Pittsburgh), Processing: Alyssa Pagan (STScI)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها