تصویر نجومی روز ناسا: NGC 7789؛ رز کارولین

امتیازدهی

توضیح: خوشه ستاره‌ای NGC 7789 که در میان دشت‌های ستاره‌ای غنی کهکشان راه شیری یافت می‌شود، در فاصله 8000 سال نوری از ما و به سمت صورت فلکی ذات‌الکرسی (Cassiopeia) قرار دارد.

این خوشه که در اواخر قرن هجدهم، توسط اخترشناس کارولین لوکرتیا هرشل (Caroline Lucretia Herschel) در آسمان اعماق کشف شد به رز کارولین (Caroline’s Rose) نیز معروف است. ظاهر بصری آن در تلسکوپ‌های کوچک، که توسط مجموعه ستاره‌ها و حفره‌های خوشه ایجاد شده‌اند، پیشنهاد دهنده‌ی ظاهری شبیه به گلبرگ‌های گل رز تو در تو است.

اکنون تخمین زده می‌شود که 1.6 میلیارد سال سن داشته باشد باشد، ولی وجود خوشه کهکشانی یا باز ستاره‌ها نیز سن آن را نشان می‌دهد. همه ستارگان این خوشه احتمالاً همزمان متولد شده‌اند، اما ستارگان درخشان‌تر و پرجرم‌تر، سوخت هیدروژن را در هسته خود با سرعت بیشتری تمام کرده‌اند. این ستارگان از ستارگان اصلی خورشید مانندشان به ستارگان غول قرمز زیادی که با رنگ زرد در این ترکیب رنگی نشان داده شده‌اند، تکامل یافته‌اند.

با استفاده از رنگ و روشنایی اندازه‌گیری‌شده، ستاره‌شناسان می‌توانند جرم و در نتیجه سن ستارگان خوشه‌ای را که تازه شروع به “خاموش شدن” ستاره اصلی و تبدیل شدن به غول‌های قرمز کرده‌اند، مدل کنند.

رز کارولین با وسعت بیش از 50 سال نوری، حدود نیم درجه (اندازه زاویه‌ای ماه) در نزدیکی مرکز این تصویر تلسکوپی واضح است.

منبع: ناسا

NGC 7789: Caroline’s Rose

2024 July 6

Image Credit & Copyright: Massimo Di Fusco

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها