تصویر نجومی روز ناسا:  ان‌جی‌سی 253؛ دنیای جزیره‌ای غبارآلود

امتیازدهی

توضیح: ان‌جی‌سی 253 (NGC 253) درخشان یکی از درخشان‌ترین کهکشان‌های مارپیچی قابل مشاهده و همچنین یکی از غبارآلودترین کهکشان‌ها است.

برخی آن را کهکشان سکه نقره‌ (Silver Coin Galaxy) به دلیل ظاهرش در تلسکوپ‌های کوچک، یا فقط کهکشان سنگ‌تراش یا مجسمه‌ساز (Sculptor Galaxy) به دلیل موقعیتش در محدوده صورت فلکی جنوبی مجسمه‌ساز (constellation Sculptor) می‌نامند.

این جهان جزیره‌ای غبارآلود که در سال 1783 توسط ریاضیدان و ستاره‌شناس کارولین هرشل کشف شد (Caroline Herschel)، تنها 10 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.

این کهکشان، با وسعت حدود 70 هزار سال نوری، بزرگترین عضو گروه کهکشانی مجسمه‌ساز (Sculptor Group of Galaxies) یعنی نزدیک‌ترین گروه کهکشانی به گروه محلی کهکشان‌های ما است.

در این پرتره رنگارنگ کهکشانی، علاوه بر خطوط گرد و غبار مارپیچی‌اش، به نظر می‌رسد که پیچک‌هایی از جنس غبار از دیسک کهکشانی این کهکشان بالا می‌روند که مزین به خوشه‌های ستاره‌ای جوان و نواحی ستاره‌ساز هستند.

محتوای بالای گرد و غبار با تشکیل ستاره‌های پرانرژی همراه است و این امر این کهکشان را به عنوان یک کهکشان ستاره‌باران مطرح می‌کند.

ان‌جی‌سی 253، همچنین، به عنوان منبع قوی پرانرژی اشعه ایکس و پرتوهای گاما شناخته شده است که احتمالاً به دلیل سیاهچاله‌های عظیم در نزدیکی مرکز کهکشان است.

منبع: ناسا

NGC 253: Dusty Island Universe

2024 February 15

Image Credit & Copyright: Steve Crouch

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها