تصویر نجومی روز ناسا: بزرگ‌نمایی کوه‌های ماه در خلال کسوف حلقه آتشین

امتیازدهی

توضیح: آن رگه‌های تاریک در این تصویر ترکیبی از خورشیدگرفتگی چیست؟ آنها سایه‌های معکوس کوه‌هایی هستند که در لبه ماه قرار دارند.

در تصویر مرکزی که از شهر شیامن چین گرفته شده است، مرکز ماه دقیقاً در مقابل مرکز خورشید دارد. با این حال، ماه آنقدر از زمین دور بود که نمی‌توانست کل خورشید را به طور کامل مسدود کند. نوری که در اطراف ماه جاری می‌شود، حلقه آتش (ring of fire) نامیده می‌شود.

تصاویر در هر انتهای این توالی عکس‌ها، نور خورشید را نشان می‌دهد که از میان دره‌های ماه جریان یافته است. با حرکت بیشتر ماه در مقابل خورشید، از چپ به راست، تنها قله‌های مرتفع‌تر در لبه ماه می‌توانستند نور خورشید را مسدود کنند. بنابراین، رگه‌های تاریک، سایه‌های کوه‌هایی است که در لبه ماه قرار دارند ولی به صورت برجسته، اعوجاج‌یافته، معکوس و بزرگ‌نمایی‌شده دیده می‌شوند. به مناطق پرنور، مهره‌های بیلی (Baily’s Beads) می‌گویند (کمانی از لکه‌های درخشان که طی خورشیدگرفتگی‌های کامل و حلقوی دیده می‌شود-مترجم).

تنها افرادی که در یک نوار باریک در نیمکره شرقی زمین قرار داشتند، می‌توانستند این خورشید گرفتگی حلقوی کامل را در سال 2020 مشاهده کنند. با این حال، ماه آینده، نوار باریکی که از آمریکای شمالی و جنوبی عبور می کند، در معرض خورشید گرفتگی حلقوی بعدی قرار خواهد گرفت. و در آوریل آینده، خورشیدگرفتگی کامل در سراسر آمریکای شمالی قابل مشاهده خواهد بود.

منبع: ناسا

Moon Mountains Magnified during Ring of Fire Eclipse

2023 September 17

Credit & Copyright: Wang Letian (Eyes at Night)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها