تصویر نجومی روز ناسا: قمر آیو از دریچه فضاپیمای جونو

امتیازدهی

توضیح: آهان اینم یکی دیگه!

آتشفشان‌های روی قمر مشتری، آیو (Io)، همچنان در حال فوران هستند. برای بررسی، فضاپیمای روباتیک ناسا، جونو (Juno)، یک سری بازدید از این قمر بسیار عجیب را آغاز کرده است.

آیو تقریباً به اندازه قمر زمین است، اما به دلیل خمش گرانشی مشتری (gravitational flexing) و سایر قمرهای آن، فضای داخلی آیو گرم می‌شود و سطح آن با آتشفشان پوشیده شده است.

تصویر امروز، مربوط به پرواز هفته گذشته جونو است که از فاصله 12000 کیلومتری از بالای دنیای فعال خطرناک آیو عبور کرده است. سطح آیو با گوگرد و دی‌اکسید گوگرد منجمد پوشیده شده است که این ترکیب باعث می‌شود زرد، نارنجی و قهوه‌ای به نظر برسد. همانطور که انتظار می‌رفت، جونو درست زمانی که یک آتشفشان در حال فوران بود بر فراز آن پرواز کرد. این آتشفشان با پشته کم و بیش پیدایی، در نزدیکی بالای تصویر مشخص شده است.

مطالعه آتشفشان‌ها و پشته‌های آتشفشانی آیو به بشر کمک می‌کند تا نحوه تعامل سیستم پیچیده قمرها، حلقه‌ها و شفق‌های قطبی مشتری را بهتر درک کند. جونو قرار است در ماه‌های آینده دو پرواز بر فراز آیو انجام دهد که تقریباً 10 برابر نزدیک‌تر هستند: یکی در دسامبر و دیگری در فوریه 2024.

منبع: ناسا

Moon Io from Spacecraft Juno

2023 October 23

Image Credit: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing & Copyright: Ted Stryk & Fernando García Navarro

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها