تصویر نجومی روز ناسا: معرفی ستاره دنباله‌دار نیشیمورا

امتیازدهی

توضیح: آیا دنباله‌دار نیشیمورا (Comet Nishimura) با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهد بود؟ با توجه به غیرقابل پیش‌بینی‌بودن ستاره‌های دنباله دار، هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان بر روی آن شرط ببندد، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد شرط خوبی باشد.

این دنباله‌دار تنها ده روز پیش توسط هیدئو نیشیمورا (Hideo Nishimura) طی نوردهی 30 ثانیه‌ای با دوربین دیجیتال استاندارد کشف شد. از آن زمان، دنباله‌دار نیشیمورا (C/2023 P1 Nishimura) روشنایی‌اش افزایش یافته و مشخص شد مسیر آن از درون بخش داخلی منظومه شمسی است. همانطور که دنباله‌دار به سمت خورشید حرکت می‌کند، مطمئناً افزایش شدت نور آن ادامه خواهد داد و احتمالاً در اوایل سپتامبر به یک جسم قابل مشاهده با چشم غیر مسلح تبدیل خواهد شد.

مشکل این است که این دنباله‌دار به صورت زاویه‌ای نزدیک خورشید خواهد بود، بنابراین دیدن آن تنها در نزدیکی غروب یا طلوع خورشید امکان‌پذیر خواهد بود. این دنباله دار به قدری به خورشید نزدیک می‌شود – در داخل مدار سیاره عطارد – که ممکن است هسته آن از هم بپاشد.

در تصویر، دنباله‌دار نیشیمورا دیده می‌شود که سه روز پیش از جون لیک (June Lake)، کالیفرنیا، ایالات متحده در حالی که یک هاله سبز و دم باریک داشت، تصویربرداری شد.

منبع: ناسا

Introducing Comet Nishimura

2023 August 21

Credit & Copyright: Dan Bartlett

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها