تصویر نجومی روز ناسا: کهکشان‌ها و یک ستاره دنباله‌دار

امتیازدهی

توضیح: در این تصویر تلسکوپی واضح، که در 12 اکتبر در آسمان تاریک بر فراز جون لیک کالیفرنیا (June Lake) ثبت شد، کهکشان‌هایی به فراوانی حضور دارند. این صحنه آسمانی، نزدیک به 2 درجه از آسمان را در محدوده صورت فلکی سگان شمالی (Canes Venatici) در بر می‌گیرد.

کهکشان مارپیچی زیبا و بزرگ NGC 4258 که برای برخی با نام مسیه 106 (Messier 106) شناخته می‌شود، در سمت چپ بالا در فاصله 23.5 میلیون سال نوری از ما، حضور شاخصی دارد. کهکشان مارپیچی NGC 4217 با نمای لبه خود و سیمایی چشمگیر، در بالا و سمت راست مرکز تصویر، در فاصله 60 میلیون سال نوری از ما قرار دارد.

دنباله‌دار C/2023 H2 Lemmon که درست از میان این میدان دید زیبا می‌گذرد در ماه آوریل گذشته از طریق داده‌های تصویری رصدخانه مانت لمون سروی (Mount Lemmon Survey) کشف شد. در اینجا، این دنباله‌دار بیشتر یک گیسوی سبز لیمویی، همراه با یک دم یونی کم‌رنگ و باریک که به سمت بالای کادر امتداد دارد را به نمایش می‌گذارد.

این بازدیدکننده از منظومه شمسی داخلی، در حال حاضر کمتر از 7 دقیقه نوری با ما فاصله دارد و هنوز با دوربین دوچشمی به سختی قابل تشخیص است، اما جلوه و نور آن در حال افزایش است. دنباله‌دار C/2023 H2 Lemmon در 29 اکتبر به حضیض خورشیدی (perihelion)، یعنی نزدیک‌ترین نقطه به خورشید و در 10 نوامبر به حضیض زمینی (perigee)، یعنی نزدیک‌ترین نقطه به سیاره زیبای ما خواهد رسید و در این فاصله از دنباله‌دار صبحگاهی به دنباله‌دار عصرگاهی در آسمان نیمکره شمالی تبدیل خواهد شد.

منبع: ناسا

Galaxies and a Comet

2023 October 20

Image Credit & Copyright: Dan Bartlett

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها