تصویر نجومی روز ناسا: جاروی مثلثی فلمینگ

امتیازدهی

توضیح: این رشته‌های پر هرج و مرج و درهم از گاز درخشان و تو در تو، در آسمان سیاره زمین در حوالی صورت فلکی ماکیان (constellation of Cygnus) و به عنوان بخشی از سحابی پرده (Veil Nebula) پراکنده شده‌اند.

سحابی پرده، خود بقایای یک ابرنواختر بزرگ و ابری در حال انبساط است که از انفجار مرگ‌آور یک ستاره عظیم به وجود آمده است. نور انفجار این ابرنواختر اولیه احتمالاً بیش از 5000 سال پیش به زمین رسیده است.

رشته‌های درخشان این سحابی، بیشتر شبیه موج‌های بلند در ورقه‌ای هستند که تقریباً لبه‌های آن دیده می‌شود و این موج‌واره‌ها به صورت درخشش اتم‌های هیدروژن یونیزه شده به رنگ قرمز و اکسیژن به رنگ‌های آبی تفکیک شده‌اند.

سحابی پرده که به عنوان حلقه ماکیان (Cygnus Loop) نیز شناخته میشود و با نام NGC 6979 فهرست‌بندی شده است، اکنون حدود 6 برابر قطر ماه کامل است. با توجه به فاصله تخمینی آن که 2400 سال نوری است، طول آن حدود 30 سال نوری است.

این سحابی که اغلب به عنوان مثلث پیکرینگ (Pickering’s Triangle) نزد مسئولان رصدخانه کالج هاروارد شناخته می‌شود، شاید بهتر باشد به خاطر کاشف آن، ویلیامینا فلمینگ ستاره‌شناس، به عنوان جاروی مثلثی فلمینگ (Fleming’s Triangular Wisp) نامگذاری شود {شکل کلی آن شبیه به جارو دستی است-م}.

منبع: ناسا

Fleming’s Triangular Wisp

2023 November 21

Image Credit & Copyright: Cristiano Gualco

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها