تصویر نجومی روز ناسا: سحابی عقاب با ستاره‌های داغ پرتو ایکس

امتیازدهی
تصویر سحابی عقاب در نور عادی
تصویر ترکیبی سحابی عقاب با پردازش پرتو ایکس

توضیح: ستون‌های ستاره‌ای معروف سحابی عقاب در نور اشعه ایکس چگونه به نظر می‌رسند؟

برای پی بردن به این موضوع، رصدخانه پرتو ایکس چاندرای ناسا با دقت این کوه‌های بین‌ستاره‌ای شکل‌گیری ستارگان را بررسی کرد.

مشخص شد که در سحابی عقاب یا M16، خودِ ستون‌های غبار اشعه ایکس زیادی ساطع نمی‌کنند، ولی تعداد زیادی چشمه پرتو ایکس کوچک روشن آشکار شدند. این منابع به صورت نقاط روشن در تصویر نجومی امروز، نشان داده شده‌اند که ترکیبی از نوردهی‌های تلسکوپ‌های چاندرا (اشعه ایکس)، XMM (اشعه ایکس)، JWST (‌مادون قرمز)، اسپیتزر (مادون قرمز)، هابل (مرئی)، و VLT (مرئی) است.

اینکه چه ستارگانی این پرتوهای ایکس را تولید می‌کنند همچنان در حال تحقیق است، اما حدس زده می‌شود که برخی از آنها ستارگان داغ، اخیراً تشکیل‌شده و کم جرم هستند، در حالی که برخی دیگر ستارگان داغ، مسن‌تر و با جرم بالا هستند. این ستارگان داغ پرتو ایکس در جای‌جای این قاب تصویر پراکنده شده‌اند ولی جالب اینجاست که گلبول‌های گازی تبخیری (EGGS) که قبلاً شناسایی شده بودند و در نور مرئی دیده می‌شدند در حال حاضر به اندازه کافی داغ نیستند که پرتوهای ایکس را ساطع کنند.

منبع: ناسا

The Eagle Nebula with X-ray Hot Stars

2023 July 25

Image Credit: X-ray: Chandra: NASA/CXC/SAO, XMM: ESA/XMM-Newton; IR: JWST: NASA/ESA/CSA/STScI, Spitzer: NASA/JPL/CalTech; Visible: Hubble: NASA/ESA/STScI, ESO; Image Processing: L. Frattare, J. Major, N. Wolk, and K. Arcand

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها