نصویر نجومی روز ناسا: غبار و سحابی نقاب غربی

امتیازدهی

توضیح: آنقدر بزرگ است که به راحتی نمی‌توان آن را از دست داد. کل سحابی نقاب (Veil Nebula)، شش برابر قطر ماه کامل است، اما آنقدر کم‌نور است که برای دیدن آن به دوربین دوچشمی نیاز دارید.

این سحابی حدود 15000 سال پیش، با انفجار ستاره‌ای در صورت فلکی قو یا صلیب شمالی (Swan (Cygnus)) ایجاد شد. این انفجار تماشایی به مدت یک هفته، حتی از سیاره زهره هم درخشان‌تر به نظر می‌رسیده است اما هیچ سابقه شناخته‌شده‌ای از آن در اسناد وجود ندارد.

تصویر امروز، لبه غربی ابر گازی است که هنوز در حال گسترش است. رشته‌های گاز قابل توجه، شامل سحابی جاروی جادوگر (Witch’s Broom Nebula) در سمت چپ بالا در نزدیکی ستاره درخشان پیش‌زمینه 52 ماکیان و دسته‌جاروی مثلثی فلمینگ (Fleming’s Triangular Wisp) (که قبلاً به عنوان مثلث پیکرینگ (Pickering’s Triangle) شناخته می‌شد) است که به صورت مورب در وسط تصویر قرار دارد.

چیزی که به ندرت تصویر می‌شود، اما در این نوردهی طولانی در بسیاری از نوارهای رنگی دیده می‌شود، غبار قهوه‌ای منعکس‌کننده‌ای است که به صورت عمودی از سمت چپ تصویر بالا می‌رود، غباری که احتمالاً در جو خنک ستارگان عظیم ایجاد شده است.

منبع: ناسا

Dust and the Western Veil Nebula

2023 October 18

Image Credit & Copyright: Jiang Wu

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها