تصویر نجومی روز ناسا: خورشیدگرفتگی بیابانی

امتیازدهی

توضیح: به نظر می‌رسید یک مکان خوب برای دیدن یک خورشیدگرفتگی با حلقه‌ای از آتش، یک بیابان باشد. در یک بیابان، قاعدتاً باید تعداد نسبتاً کمی ابر و درخت وجود داشته باشد. بنابراین در اواخر دسامبر 2019، گروهی از عکاسان به امارات متحده عربی و ربع‌الخالی، بزرگترین صحرای شنی پیوسته در جهان، سفر کردند تا تصاویر واضحی از یک خورشیدگرفتگی غیرمعمول را ثبت کنند.

خورشیدگرفتگی حلقه‌ آتشین (ring-of-fire eclipse)، یک خورشیدگرفتگی حلقوی است که زمانی رخ می‌دهد که ماه به اندازه‌ی در مدار بیضی‌شکل خود به دور زمین دور است که کوچک به نظر می‌رسد و نمی‌تواند کل قرص خورشید را بپوشاند. در بیشینه‌ی یک خورشیدگرفتگی حلقوی، لبه‌های خورشید را می‌توان در اطراف لبه‌های ماه مشاهده کرد، گویی ماه یک نقطه تاریک است که بیشتر ولی نه همه‌ی خورشید را می‌پوشاند.

عکاسان مذکور می‌دانستند که این خورشید‌گرفتگی به‌زودی پس از طلوع خورشید به اوج خود می‌رسد. پس از جستجوی چنین مکانی خشک و بایر، مشخص شد که برخی از جالب‌ترین تصاویر کسوف، در واقع شامل یک درخت در پیش‌زمینه است، زیرا درخت علاوه بر تپه‌های شنی، به پس‌زمینه‌ی سورئال، حس متضاد عادی‌بودن، مقیاس و بافت می‌دهد.

در شنبه 14 اکتبر امسال (22 مهر)، یک حلقه آتش جدید، در آسمان‌های صاف یک نوار نازک که از آمریکای شمالی و جنوبی عبور می‌کند قابل مشاهده خواهد بود.

منبع: ناسا

A Desert Eclipse

2023 October 1

Image Credit & Copyright: Maxime Daviron

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها