تصویر نجومی روز ناسا: یک باغ وحش کیهانی در قیفاووس

5/5 - (1 امتیاز)

توضیح: سحابی‌های گسیلی پراکنده موسوم به IC 1396 و Sh2-129 گازهای درخشان بین‌ستاره‌ای و ابرهای تیره غبار را در این میدان دید تقریباً 12 درجه‌ای به سمت صورت فلکی پادشاه قیفاووس (Cepheus the King) ترکیب می‌کنند.

سحابی IC 1396 (سمت چپ)، صدها سال نوری وسعت دارد و توسط ستاره مرکزی آن که حدود 3000 سال نوری از ما فاصله دارد انرژی می‌گیرد. اشکال تاریک و جذاب این سحابی شامل یک ابر تیره پیچ در پیچ است که عموماً به عنوان خرطوم فیل (Elephant’s Trunk) در پایین و سمت راست مرکز شناخته می‌شود. این بخش ده‌ها سال نوری طول دارد و مواد خام تشکیل ستاره‌ها را در خود نگه می‌دارد و پیش‌ستاره‌ها را درون خود پنهان کرده است.

در فاصله مشابهی از سیاره زمین (3000 سال نوری-مترجم)، سحابی Sh2-129 در سمت راست قرار دارد که گره‌های درخشان و برآمدگی‌های بال‌مانند انتشاری آن، معرف نام محبوب آن، یعنی سحابی خفاش پرنده (Flying Bat Nebula) هستند.

درون خفاش پرنده، جدیدترین مورد افزوده‌شده به این باغ وحش کیهانی شاهانه، مواد انتشاری آبی کم‌رنگ حاصل از Ou4، یعنی سحابی ماهی مرکب غول‌پیکر هستند (Giant Squid Nebula).

در نزدیکی لبه سمت راست پایین کادر، علامت تاریکی که در آسمان فهرست‌بندی شده است، به نام سحابی اسب دریایی تیره (Seahorse Nebula) نیز شناخته می‌شود.

منبع: ناسا

A Cosmic Zoo in Cepheus

2023 August 17

Image Credit & Copyright: Yann Sainty

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها