بزرگترین موجی که تا کنون ثبت شده کدام بوده است؟

امتیازدهی
این موج عظیم در نازاره، پرتغال، موج‌سوار را در سمت چپ پایین تصویر کوچک می‌کند، ولی با این حال هنوز بزرگترین موج ثبت شده نیست.
منبع: ARTUR CARVALHO / GETTY IMAGES

دانشمندان مدت‌هاست که مجذوب طبیعت پویای اقیانوس شده‌اند، جایی که نیروی آب با پدیده‌های جوی برخورد می‌کند و امواجی با اندازه‌ی عظیم ایجاد می‌کند.

بزرگترین موج ثبت شده توسط محققانی ثبت شده است که الگو‌های دریایی و آب و هوا را تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی می‌کنند. این اندازه‌گیری‌ها نه تنها به درک توانایی‌های اقیانوس، بلکه در آماده‌سازی برای بلایای طبیعی نیز کمک می‌کند.

بنابراین، بلندترین موجی که تاکنون ثبت شده چیست؟ بیایید دریابیم!

در چشم‌انداز آرام خلیج لیتویا، آلاسکا، عصر روز ۹ ژوئیه ۱۹۵۸، رویدادی عظیم به ثبت رسید. فعالیت لرزه‌ای در امتداد گسل فیرویدر (Fairweather) ، که در غرب جونو (Juneau) در امتداد پانهندل آلاسکا (Alaska Panhandle) قرار دارد، یک زمین‌لرزه عظیم ایجاد کرد و مقدار زیادی از زمین را از جا کند.

این رانش زمین که شامل حدود ۹۰ میلیون تن سنگ بود، با سرعت فوق‌العاده در ورودی باریک گیلبرت (Gilbert) فرو رفت. جابجایی ناشی از این یخچال طبیعی که به داخل ورودی سقوط کرد آنقدر زیاد بود که برخلاف هر سونامی ثبت شده قبل یا بعد از آن، سونامی ایجاد کرد.

هنگامی که این موج به خط ساحلی رو به رویی برخورد کرد، نیروی حیرت‌آوری ایجاد کرد و باعث شد تاج موج با چنان قدرتی بشکند که درختان و خاک را از شیب‌ها پاک کرد و شکل زمین را تغییر داد.

با شکستن تاج موج و رسیدن به ارتفاع ۱۷۲۰ فوتی (۵۲۴ متری) از سطح دریا، تمام طول ورودی این تصادم را احساس کرد. برای درک این موضوع، ساختمان امپایر استیت (Empire State) ۱۲۵۰ فوت (۳۸۰ متر) ارتفاع دارد که باعث می‌شود موج ۴۷۰ فوت (۱۴۳ متر) بلندتر از این آسمان خراش باشد.

یک قایق ماهیگیری که در دهانه خلیج لنگر انداخته بود، شاهد قدرت سونامی عظیم بود که در چند لحظه خلیج لیتویا را تغییر داد. این قایق موفق شد بر روی موج سوار شود، که هم گواهی بر شانس دریانوردان آن و هم شرایط منحصر به فرد خلیج بود.

سونامی خلیج لیتویا نه تنها به یک نقطه مطالعاتی حیاتی برای تحقیقات تبدیل شد، بلکه جایگاه خود را به عنوان بزرگترین موج ثبت شده تاریخ، تثبیت کرد.

موج سرکش یک موج غیرمعمول بزرگ و غیرمنتظره است که می‌تواند به طور ناگهانی در اقیانوس باز ظاهر شود و خطرات قابل توجهی برای کشتی‌ها ایجاد کند. آن‌ها به عنوان دیوار‌های آب (walls of water) نیز شناخته می‌شوند، و در مقایسه با شرایط دریای اطراف، به طور نامتناسبی بلند و شیب‌دار هستند.

از نظر تاریخی، امواج سرکش توسط ملوانان، افسانه‌ای در نظر گرفته می‌شد و تا حد زیادی توسط دانشمندان شناسایی نشد تا زمانی که به طور قطعی توسط ابزار‌های مدرن شناسایی شدند. آن‌ها اغلب به عنوان امواجی با ارتفاع بیش از دو برابر امواج اطراف شناخته می‌شوند که آن‌ها را به بلندترین امواج مشاهده شده در دریا تبدیل می‌کند.

برخلاف سونامی که در اثر اختلالات زیر آبی مانند زلزله ایجاد می‌شود، به نظر می‌رسد امواج سرکش به دلیل ادغام چندین موج کوچکتر به وجود می‌آیند که به دلیل شرایط مختلف اقیانوسی، انرژی‌های خود را در یک موج واحد و فوق‌العاده قدرتمند ترکیب می‌کنند.
این فرآیند منجر به ایجاد دیوار‌های سر به فلک‌کشیده‌ای از آب می‌شود که به طور ناگهانی و بدون هشدار بالا می‌آیند و می‌توانند باعث آسیب‌های فاجعه‌بار و حتی واژگونی کشتی‌ها شوند.

مطالعه امواج سرکش در درک پویایی اقیانوس باز بسیار مهم بوده است، زیرا این امواج غیرعادی، مدل‌های موج سنتی را که زمانی تقریباً غیرممکن بودن آن‌ها را پیش‌بینی می‌کردند، به چالش می‌کشند. تحقیقات مدرن دریایی به بررسی چگونگی کمک شرایط باد، جریان‌های اقیانوسی و سایر عوامل در شکل‌گیری این پدیده‌های اقیانوسی ادامه می‌دهند.

بلندترین موج سرکشی که تا به حال ثبت شده است با ارتفاع ۸۴ فوت (25.6 متر) و توسط یک سکوی نفتی نروژی در دریای شمال در سال ۱۹۹۵ شناسایی شد و آن را به شدیدترین موج سرکش مشاهده شده در تاریخ مدرن دریایی تبدیل کرد.

محققانی که این موج را مطالعه کردند خاطرنشان کردند که این موج در یک وضعیت نسبتاً خشن دریایی رخ داده است که با باد‌های شدید و ارتفاع موج قابل‌توجهی مشخص می‌شود که احتمالاً در شکل‌گیری استثنایی آن نقش داشته است.

با ادامه تقاضا برای امواج بزرگتر و هیجان انگیزتر، مقاصد خاصی در سرتاسر جهان با موج‌های رکوردشکن شناخته شده‌اند. هر مکان دارای شرایط زمین‌شناسی و اقیانوس‌شناسی منحصر به فرد خود است که برخی از شدیدترین امواج شناخته‌شده برای بشر را ایجاد می‌کند.

از امواج عظیم استوانه‌ای افسانه‌ای تاهیتی (Tahiti) گرفته تا موج‌های شوم سواحل غربی ایرلند (Ireland)، این مقاصد محدودیت‌های موج‌سواری بزرگ را به چالش می‌کشند. در اینجا برخی از مشهورترین نقاطی که هیولاهای اقیانوسی در آن زنده می‌شوند نام برده می‌شود:

نازاره، پرتغال، به دلیل امواج هیولایی خود که موج سواران بزرگ از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند، مشهور است. قیف‌های درّه زیر آبی نازاره، انرژی را مستقیماً به پرایا دو نورته (Praia do Norte) منتقل می‌کنند و برخی از شدیدترین امواجی را که تاکنون انسان‌ها موج‌سواری کرده‌اند تولید می‌کنند.

جاوز، همچنین به عنوان پیاهی شناخته می‌شود، مکه‌ای (منظور از ذکر مکه معظمه در اینجا مرکز توجه و تمرکز بودن جاوز برای موج‌سواران همچون مکه برای مسلمانان است – مترجم) در سواحل مائوی برای موج‌سوارانی است که به دنبال چالش امواج فوق‌العاده عظیم (Mammoth Waves) هستند. جاوز که به خاطر طوفان‌های زمستانی قدرتمندش شناخته می‌شود، دیوار‌های سر به فلک کشیده‌ای از آب تولید می‌کند که سواری هیجان‌انگیزی را برای کسانی که به اندازه کافی ماهر هستند که بتوانند در شکاف‌های عظیم آن حرکت کنند، ایجاد می‌کند.

این مقصد، سنگ بنای تاریخ موج‌سواری بزرگ است که مرتباً جمعیتی را برای تماشای موج‌های دیدنی آن جذب می‌کند.

کورتس بانک که در سواحل کالیفرنیای جنوبی واقع شده است، یک کوه دریایی زیر آبی است که برخی از بزرگترین امواج روی کره زمین را تولید می‌کند.

این نقطه به دلیل موقعیت دورافتاده و این واقعیت که امواج آن کیلومتر‌ها دور از ساحل بر فراز یک جزیره غوطه‌ور، می‌شکنند، منحصربه‌فرد است و آن را به چالشی خطرناک و در عین حال غیرقابل مقاومت برای موج‌سواران تبدیل می‌کند.

ماوریکس در شمال کالیفرنیا به دلیل آب‌های سرد و پر از کوسه و امواج عظیمی که به صخره‌های ریفی کم‌عمق برخورد می‌کنند بدنام است. این نقطه به مکانی مشهور در فرهنگ موج‌سواری بزرگ تبدیل شده است و میزبان مسابقات معتبری است که توان حتی با تجربه‌ترین موج‌سواران را آزمایش می‌کند.

پورتو اسکوندیدو که به عنوان “خط لوله مکزیک” (Mexican Pipeline) شناخته می‌شود، برخی از قدرتمندترین و خطرناک‌ترین امواج جهان را ارائه می‌دهد. ساحل در اینجا به دلیل قوام و وحشی بودنش معروف است و موج‌سواران مشتاق را برای مقابله با لوله‌های سریع و امواج غول‌پیکر ضخیم و سنگین آن به خود جذب می‌کند.

خلیج وایمی در ساحل شمالی هاوایی یک مکان تاریخی در دنیای موج‌سواری بزرگ است. این منطقه یکی از اولین نقاطی بود که موج‌سواران شروع به به‌چالش‌کشیدن امواج بزرگ کردند، و همچنان محل اثباتی برای کسانی است که می‌خواهند نشان خود را در این ورزش بگذارند. امواج نمادین، هر زمستان هم تماشاگران و هم موج سواران را به یک اندازه جذب می‌کنند.

تیهوپو در تاهیتی شاید بیشتر به خاطر شکافتن ریف‌شکن‌های کم‌عمق خیره‌کننده و در عین حال خطرناک مشهور است. امواج در اینجا آنقدر نزدیک به سطح می‌شکنند که یک لوله ضخیم و توخالی را تشکیل می‌دهند که یکی از چالش‌برانگیزترین سواری‌های موجود برای موج‌سواران بزرگ را فراهم می‌کند – یک آزمون واقعی مهارت و اعصاب.

کلاودبریک در سواحل فیجی یک مرکز موج‌سواری در سطح جهانی است که به دلیل امواج بلند و پیچ در پیچ و زیبایی بکرش معروف است. این ریف‌شکن می‌تواند موج‌هایی را نگه دارد که ارتفاع موج‌های قابل‌توجهی ایجاد می‌کنند و بهشتی را برای کسانی که به دنبال موج‌سواری بزرگ در میان شکوه و عظمت منزوی اقیانوس آرام جنوبی هستند، ارائه می‌کند.

مولاگمور هد در امتداد ساحل غربی ایرلند به دلیل طوفان‌های هیولایی زمستانی خود که موج‌سواران را از سراسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. آب‌های سرد اقیانوس اطلس در اینجا باعث ایجاد برخی از ترسناک‌ترین امواج در اروپا می‌شوند که توسط موج‌های عمیق اقیانوسی به خط ساحلی ناهموار آن برخورد می‌کنند.

بلهارا، در سواحل فرانسه، یکی دیگر از نقاط مهم اروپا برای امواج غول پیکر است. این صخره ریفی عمیق در طول زمستان زنده می‌شود، زمانی که شرایط برای ایجاد موج‌های عظیمی که از کیلومتر‌ها دورتر دیده و شنیده می‌شوند فراهم می‌شوند.

این منطقه، یک چالش مورد علاقه موج‌سواران بزرگ در منطقه است که به جذابیت صحنه‌های غیرمنتظره موج در موج سواری اروپا می‌افزاید.

در حوزه موج‌سواری بزرگ، یک سؤال اغلب در جامعه تکرار می‌شود: “آیا کسی در موج ۱۰۰ فوتی (30 متری) موج سواری کرده است؟ ” در حالی که این نقطه عطف دقیق، به طور رسمی تأیید نشده است، یک رکورد در امواج افسانه‌ای نازاره‌ی پرتغال شکسته شد.

در سال ۲۰۲۰، موج سوار آلمانی سباستین اشتودتنر (Sebastian Steudtner) در نازاره، سوار موجی ۸۶ فوتی شد. اگرچه اندازه‌گیری‌های دقیق می‌تواند متفاوت باشد، اما این موج‌سواری وارد کتاب رکورد‌ها شد و توجه جهان را به خود جلب کرد و نمادی از اوج موج‌سواری برای انسان شد.

نویسنده: Clarissa Mitton

مترجم: فؤاد پورفائز

منبع: howstuffworks.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها