معمای غیرقابل حل شبکه‌های اجتماعی

امتیازدهی

«معمای غیرقابل حل شبکه‌های اجتماعی» یک فیلم مستند از شبکه نتفلیکس و محصول سال ۲۰۲۰ به کارگردانی جف اورلوفسکی (Jeff Orlowski) و نویسندگی اورلوفسکی، دیویس کومبه و ویکی کورتیس است. این مستند به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه طراحی رسانه‌های اجتماعی برای به حداکثر رساندن سود، و توانایی آن‌ها در دستکاری دیدگاه‌ها، احساسات، و رفتار مردم و انتشار تئوری‌های توطئه و اطلاعات نادرست، در مخاطبان اعتیاد به بار می‌آورد. این فیلم همچنین تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر سلامت روان، به ویژه بر سلامت روان نوجوانان و افزایش نرخ خودکشی نوجوانان را بررسی می‌کند.

این فیلم مستند شامل مصاحبه‌هایی با بسیاری از کارمندان سابق شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی به همراه محققان دانشگاهی است. برخی از مصاحبه‌ها، البته، اشاره می‌کنند که پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و شرکت‌های بزرگ فناوری، تغییرات مثبتی را نیز برای جامعه ایجاد کرده‌اند. مصاحبه شوندگان در مورد نقش رسانه‌های اجتماعی در قطبی‌شدن سیاسی در ایالات متحده و تأثیری که تبلیغات الگوریتمی بر رادیکال‌شدن سیاسی داشته است بحث می‌کنند. همچنین، این فیلم نشان می‌دهد که چگونه پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بر انتشار اخبار جعلی تأثیر گذاشته‌اند و چگونه دولت‌ها از رسانه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری برای تبلیغات استفاده می‌کنند. این مصاحبه‌ها در کنار تصاویری از اعتیاد نوجوانان به رسانه‌های اجتماعی ارائه می‌شوند. این تصاویر توجه عموم را به نگرانی فزاینده درباره تندروشدن جوانان در اینترنت جلب می‌کند.

منبع: ویکیپدیا

در این اکران «سینمای علم» به تماشای فیلم مستند «معمای غیرقابل حل شبکه‌های اجتماعی» خواهیم نشست. از همه اعضای محترم دانشگاه، بویژه دانشجویان عزیز دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، دعوت می‌شود در این اکران حضور داشته باشند.

دانشجویان سایر دانشگاه‌های استان و نیز دانش‌آموزان عزیز زنجانی نیز می‌توانند با تهیه بلیط در بخش «پیشخوان خدمات» وبسایت خانه علم، در این اکران حضور داشته باشند.

تاریخ اکران: چهارشنبه 5 مهر ۱۴۰۲

مکان: سالن آمفی‌تناتر خانه علم

زمان اکران: ساعت 16:۰۰ 

صفحه فیلم در IMDb

نقدی بر فیلم

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها