تصویر نجومی روز ناسا: چسبیدن به بنو

4/5 - (1 امتیاز)

توضیح: پس از یک نزدیک‌شدن دقیق به سطح کوچک و زمین‌مانند و پر از قلوه‌سنگ سیارک بنو (101955 Bennu)، بازوی فضاپیمای اوسیریس (OSIRIS-REx) در 20 اکتبر 2020 به این سیارک رسید و آن را لمس کرد.

در این نمای نزدیک که توسط دوربین فضاپیما (SamCam) ثبت شده است، به نظر می‌رسد که کلاهک نمونه‌برداری فضاپیما با عرض 30 سانتی متر (TAGSAM) که ابزار نمونه‌برداری “لمس‌کن و برو” (TAG) نامیده می‌شود، برخی از سنگ‌ها را خرد می‌کند. این تصویر درست پس از تماس با سطح سیارک در فاصله 321 میلیون کیلومتری سیاره زمین گرفته شده است. یک ثانیه بعد، فضاپیما، گاز نیتروژن آتشین را از یک محفظه خارج کرد تا مقدار قابل توجهی از سنگ‌پوش بنو را در کلاهک نمونه‌برداری جمع کند و مواد سطحی شل را جمع‌آوری کند.

و اکنون، تقریباً سه سال بعد از آن واقعه، در روز یکشنبه، 24 سپتامبر، آن نمونه از سیارک بنو قرار است به سیاره زمین برسد. کپسول برگشت نمونه، توسط فضاپیمای اوسیریس در حالی که از نزدیکی زمین عبور می‌کند، رها خواهد شد. 20 دقیقه پس از رهاسازی، فضاپیما، پیشران‌های خود را روشن خواهد کرد تا از کنار زمین منحرف شود و به حرکت خود ادامه خواهد داد تا به مدار سیارک آپوفیس (asteroid 99942 Apophis) که در نزدیکی زمین است برسد.

منبع: ناسا

Tagging Bennu

2023 September 21

Image Credit: OSIRIS-REx, University of Arizona, NASA, Goddard Scientific Visualization Studio

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها